Asemptomatik postmenopozal hastalarda raloksifen tedavisinin uterusa etkilerinin transvajinal doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of raloxifene treatment on uterus in asymptomatic postmenoposal patients by transvaginal doppler ultrasonography
- Tez No: 818875
- Danışmanlar: UZMAN YÜCEL ŞENGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: Asemptomatik postmenopozal hastalarda raloksifen tedavisinin uterus üzerine etkilerini Doppler transvajinal ultrasonografi (TvUS) ile değerlendirmek. Yöntem: Randomize kontrollü prospektif çalışma, İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne 2003-2004 yılları arasında başvuran, yaşları 45-60 arasında değişen 57 sağlıklı postmenopozal asemptomatik hasta ile yapıldı. Dört hasta tedaviyi düzenli uygulamadığı için çalışmadan çıkarıldı. Hastaların tamamı doğal menopozdaydı. Daha önce herhangi bir hormon replasman tedavisi almamışlardı. Vücut kitle indeksi (BMI) 30kg/m2'nin altındaydı ve herhangi bir sistemik hastalığı yoktu. Hastalar raloksifen alan (n:27) ve almayan (n:26) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Raloksifen 6 ay süreyle 60 mg/gün verildi. Çalışmaya katılan tüm hastalarda endometrial ve uterus hacmi, pulsatilite (PI) ve direnç indeksleri (RI) TvUS Doppler ile değerlendirildi. Endometrial biyopsiler (EB) pipelle ile 0. ve 6. aylarda alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To evaluate the effects of raloxifene treatment on uterus in asymptomatic postmenopausal patients by Doppler transvaginal ultrasonography (TvUS). Method: Randomized controlled prospective study, 57 healthy postmenopausal asymptomatic patients, aged 45-60, who appliedİstanbul Okmeydanı Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic between 2003-2004. Four patients were excluded from the study because they did not apply the treatment regularly. All of the patients were in natural menopause. They had not received any hormone replacement therapy before. Their body mass index (BMI) was below 30kg/m2 and had no systemic diseases. The patients were divided into two groups as those who received raloxifene (n: 27) and those who did not (n: 26). Raloxifene was given 60mg/day for 6 months. In all patients enrolled in the study, endometrial and uterine volume, pulsatility (PI) and resistance indices (RI) were evaluated by TvUS Doppler. Endometrial biopsies (EB) were obtained with pipelle at 0 and 6 months.