Trigeminus sinirinin masseter vemp yanıtlarıyla alzheimer hastaları ve normal bireylerde incelenmesi
Investigation of the trigeminus nerve with masseter vemp response in alzheimer patients and normal individuals
- Tez No: 818889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Masseterik Vestibüler Uyarılmış Potansiyeller aktif masseter kaslarında meydana gelen unilateral veya bilateral kısa süreli, kısa latanslı, bilateral EMG yanıtlarıdır. mVEMP, vestibüler kompleks ile trigeminal sinir çekirdekleri arasındaki bağlantıyı yansıtır. Mezensefalik trigeminal çekirdek ve locus coeruleus işlevi ile sıkı bir şekilde ilişkili olması ve locus coeruleus Alzheimer hastalığının (AH) geliştiği ilk alan hipotezi düşünüldüğünde mVEMP yanıtlarının Alzheimer hastalığına sahip hastalarda etkilenebileceği düşünüldü. Bu çalışmanın amacı, Alzheimer hastası ve sağlıklı yaşlı bireylerin mVEMP ve cVEMP testlerinde elde ettikleri sonuçların ilişkisini incelemek ve erken, ayırıcı tanıda kullanılabilirliğinin belirlemektir. Çalışmaya 99 birey dahil edildi. Bu bireylerin 48'i sağlıklı birey iken 51'i Alzheimer hastasıydı. Verilerin istatistiksel analizlerinde“SPSS 27.0”kullanıldı. Alzheimer hastalarının mVEMP için P1 latansı kontrol grubuna göre önemli bir şekilde uzun elde edildi. Aynı şekilde cVEMP için de P1 latansı kontrol grubuna göre önemli bir şekilde uzun elde edildi. Alzheimer evresi ilerledikçe latanslarda önemli dercede uzama gözlendi. Elde edilen bu sonuçların, Alzheimer tanı ve takip sürecine katkı sağlayabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Masseteric Vestibular Evoked Potentials are unilateral or bilateral short-term, short-latency, bilateral EMG responses occurring in active masseter muscles. mVEMP reflects the connection between the vestibular complex and trigeminal nerve nuclei. Considering that the mesencephalic trigeminal nucleus and locus coeruleus are tightly associated with the function and the locus coeruleus is the first site hypothesis where Alzheimer's disease (AD) develops, it was thought that mVEMP responses may be affected in patients with Alzheimer's disease. The aim of this study was to examine the relationship between the mVEMP and cVEMP tests parameters recorded on Alzheimer's patients and healthy individuals in order to determine whether they can be utilize in early differential diagnosis. In total, hundred individuals were included to this study. While 48 of these individuals were healthy individuals, 51 of them had diagnosed with Alzheimer's disease.“SPSS 27.0”was used for the statistical analysis of the data. P1 latency for mVEMP in Alzheimer's patients was significantly longer than those of obtained from the control group. Likewise, for cVEMP, P1 latency was significantly longer than the control group. As the stage of Alzheimer's disease progressed, further elongation was obtained in the latencies. It was thought that these results could contribute to the diagnosis and follow-up process of Alzheimer's.