Covid-19 pandemi sürecinde çocukları uzaktan eğitim alan sağlık çalışanı ebeveynlerin kaygı ve stres durumunun belirlenmesi
Determining the anxiety and stress levels of health professional parents who have children with distance education during the Covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 818890
  2. Yazar: ELİF SARI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE FIRINCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde çocukları uzaktan eğitim alan sağlık çalışanı ebeveynlerin kaygı ve stres düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişkisel türde yapılmıştır. 15 Ocak 2022-15Mart 2022 tarihleri arasında Kastamonu il genelindeki sağlık kurumlarında çalışan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 128 sağlık çalışanı ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Katılımcı Bilgi Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ), Anne Baba Stres Ölçeği (ABSÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Dunn, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Bağımsız iki örnek t testleri, Spearman korelasyon analizi ve Cronbach alpha katsayısı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılıkp
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-relational type in order to determine the anxiety and stress levels of healthcare workers whose children receive distance education during the COVID-19 pandemic process.It was carried out with 128 health care worker parents who work in health institutions throughout the province of Kastamonu between 15 January 2022 and 15 March 2022 and meet the inclusion criteria of the research.Data were collectedwith The Participant Information Form, The State and Trait Anxiety Inventory (STAI), and The Parent Stress Inventory (SSAS).In the analysis of data;descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis, Dunn, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Independent two-sample t-tests,Spearman correlation analysis and Cronbach alpha coefficient were used.Statistical significance was accepted as p