Kistik fibrozisli çocuk hastalarda ağız diş sağlığı ve ilgili faktörlerin incelenmesi
Investigation of oral heath and related factors in children with cystic fibrosis
  1. Tez No: 818892
  2. Yazar: HANDE İLGİN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERTAÇ PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç:Araştırmanın amacı, Kistik Fibrozis (KF)'li çocuklarda ağız-diş sağlığının, tükürük parametrelerinin (tükürük akış hızı, pH, doku Faktörü (TF), total protein seviyesi, sialik asit (SA), lipid peroksidaz (LPO), glutatyon, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz) incelenmesi ve ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesinin, POQL (çocuklarda ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesi) ölçeği kullanılarak tespit edilip sağlıklı grup ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi KF merkezinden 55 KF'li çocuk ve Diş Hekimliği Fakültesi'nden 50 sağlıklı çocuk katıldı. Hastaların diş muayeneleri yapıldı ve velilerine POQL formu doldurtuldu.Tükürük akış hızı, pH, LPO, glutatyon, SOD, katalaz, TF, tükürük total protein seviyesi ve SA parametreleri incelendi.İstatistiksel analizler SPSS v.25 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of the study was to determine the oral health, salivary parameters (saliva flow rate,pH, tissue factor(TF),total protein level,sialic acid(SA),lipid peroxidase(LPO), glutathione, superoxide dismutase(SOD), catalase) in children with Cystic Fibrosis(cwCF). Also, to determine the oral health-related quality by using the POQL (pediatric oral health- related quality of life) scale and compare with the healthy group.