Role of banking sector in sustainable development enhancement via green financing prospects (a case study of Libya)
Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bankacılığın yeşil finansmanı desteklemedeki rolü (Libya örneği)
  1. Tez No: 818914
  2. Yazar: MARİAM M. ALİ FRİAİSS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Yeşil finansmanın küresel yatırımların yeşil yatırımları finanse ederek ve tüm alanlarda çevre dostu ve iklim değişikliğini ele alarak sürdürülebilir kalkınmaya geçişinde olumlu bir değişim olarak kabul ettiği; en güncel çağdaş endişelerden biri olarak kabul edildi. Yeşil finansmanın finans endüstrisini çevresel iyileştirme ve ekonomik büyüme ile ilişkilendirdiği söylenebilir. Bu araştırma, Sürdürülebilir Kalkınma ve yeşil finans stratejileri ile ilgili temel kavramları ve bunları Libya'da uygulama olasılığını belirleyerek ve hükümetin yeşil finansman politikası için onayının önemini belirleyerek başlar. Araştırma nicel tanımlayıcı metodoloji kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Betimsel yöntem, mevcut birincil veri toplama çalışmasıyla doğrudan ilişkili olan kitaplar, önceki çalışmalar ve çeşitli makaleler gözden geçirilerek temsil edilmiştir. Literatürün gözden geçirilmesi, bu çalışma alanında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, literatür eksikliğinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca araştırmacı, rastgele seçilen bir personel örneği ve Trablus'taki bankaların bazı müşterileri üzerinde dağıtılan bir anket formu tasarladı. Toplanan veriler, çalışma sorularını cevaplamak, hipotezleri test etmek ve sonuçlara ulaşmak için istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Ve hangi çeşitli öneriler önerildi. Hükümetin bankaları sürdürülebilir finansmanı teşvik etmeye ve yeşil finansmana daha fazla adım atmaya teşvik etmesi, Libya bankacılık sektörünün verimliliğini arttırmak ve bankaların güvenliğini sağlamak için yönetimin uluslararası uzmanlık ve yönetişim uygulamaları ile kapasitelerini arttırmak gibi çeşitli öneriler önerildi. ve ulusal ekonomideki rollerini desteklemek Bu çalışma, bankacılık sektörünün gelecek vaat eden yeşil finansman dönemindeki girişiminin Libya'da sürdürülebilir kalkınmanın bir yolu olabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
It is increasingly recognized that green financing has considered as a positive shift in the global economy's transition to sustainable development by financing green investments and eco-friendly in all fields and addressing climate change; that recognised as one of the most global contemporary issues of concern. It can be said that green financing links the financial industry with environmental improvement and economic growth. This research begins by identifying the key concepts of Sustainable Development and green finance strategies and the possibility of applying them in Libya, in addition to identifying the importance of the government's endorsement for green financing policy. The research was carried out through employing the quantitative descriptive methodology. The descriptive method was represented by reviewing books, previous studies and several articles that were directly related to the current study of primary data collection. Reviewing literature has indicated that there is a lack of literature in this field of studies, especially in developing countries. As well as, the researcher designed a questionnaire forms that were distributed over a randomly selected sample of staff and some clients of the banks in Tripoli. The collected data were analyzed using statistical methods to answer the study questions, test the hypotheses and reach to the results. And Through which several recommendations were suggested. several recommendations were suggested such as that government's should encourage banks to stimulate sustainable financing and to step further to green financing , As well as raising the efficiency of the Libyan banking sector and building capacities with international expertise and application of governance to ensure the safety of banks and support their role in the national economy This study concluded that the initiative of the banking sector in a promising new period of green financing may be the way to achieve sustainable development in Libya.