Türk bankacılık sektöründe sürdürülebilir finansın gelişimi ve geleceği
Development and future of sustainable finance in the Turkish banking sector
- Tez No: 805144
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sürdürülebilirlik gelecek nesillerin bugünkü kaynaklara erişilebilir kılınmasıdır. 19. yüzyılın son dönemlerinde doğadaki tahribatın artmasıyla sürdürülebilirlik bilinci oluşmaya başlamıştır. Sürdürülebilirlik kavramı multidisipliner bir konudur, sadece doğa temelli değil, ekonomi, yönetim, finans, sosyal ve mühendislik alanlarını da kapsayan geniş bir çerçevede tartışılmaya başlanmıştır. Ekonomideki rolü yadsınamaz olan bankacılık ve finans sektörünün sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları, sadece ekonomik etkisi açısından değil, toplumun tüm yönlerini etkileyebilmesi bakımından çok önemlidir. Sürdürülebilirlik ile değişen ve gelişen bankacılık anlayışı sonrasında bankaların sadece kar amacı güden kuruluşlar olması bakış açısı değişerek bankalar çevreseli sosyal, ekonomik ve yönetişim alanlarında etkili rol üstlenmiştir. Sektördeki gelişmelerin toplumun tüm kesimlerini etkilediği göz önüne alındığında, bankalar sadece ortaklarına karşı değil, müşterilerine, paydaşlarına, yatırımcılarına, çalışanlarına ve kamuya karşı sorumluluk yüklenmiştir. Sürdürülebilirlik kapsamında da bankalar hem kendi gelecekleri açısından hem de toplumun geleceği açısından sunmuş olduğu ürün ve hizmetler ile çalışmalarına sürdürülebilirlik bakış açısını katmaktadır. Bu tezde ilk olarak sürdürülebilirlik kavramı ile ilgili genel bilgiler bahsedilerek, sürdürülebilir bankacılık ve finans konuları dünya çapında ve yerel olmak üzere ele alınmıştır. Bu minvalde Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların sürdürülebilirlik kapsamında 2020, 2021 ve 2022 yıllarında yayınlamış oldukları entegre faaliyet raporları üzerinden değerlendirilecektir. Entegre faaliyet raporunu son üç yılda yayınlayan bankalar, rapor içeriği, tahvil, krediler ve çevresel göstergeler yönünden karşılaştırılması yapılacaktır. Bu tezin amacı, araştırma kapsamına giren bankaların, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını değerlendirmek ve konuya ilişkin farkındalıklarının olup olmadığını, geleceğe dönük oluşabilecek fırsatların tanımlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is making future generations accessible to present resources. In the last period of the 19th century, conscious of sustainability has begun to emerge with rising in the destruction of nature. The concept of sustainability is a multidisciplinary subject, it has started to be discussed not only in nature, but also in a wide framework covering the fields of economy, management, finance, social and engineering. The sustainability studies of the banking and finance sector, whose role in economy is undeniable, is very important not only in terms of its economic impact, but also in terms of affecting all aspects of society. After the changing and developing banking concept with sustainability, the perspective of banks has changed making only profit to having role in the social, economic and governance areas. Considering that the developments in the sector affect all segments of the society, banks have a responsibility not only to their partners, but also to their customers, stakeholders, investors, employees and the public. In this thesis, firstly general information about the concept of sustainability is mentioned, and sustainable banking and finance issues are discussed both globally and locally. In this respect, it was evaluated in the Turkish banking sector within the scope of sustainability on the basis of integrated annual reports published by the banks. The banks that published the integrated annual report in the last three years were compared in terms of report content, bonds, loans and environmental indicators. The purpose of the thesis examine and evaluate banks in the fields of sustainability and to define whether they are aware of the issue and identify the opportunities for future.