Türk kamu kesiminde hizmet içi eğitim ve örgütsel değişme
In-service training and organisational change in Turkish public sector
- Tez No: 81892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Toplumsal bir sistem oları örgüt birbirleriyle sürekli etkileşim içerisinde bulunan birçok alt birimden oluşmuştur. Dolayısıyla örgütün bir öğesinde meydana yelen değişme diğer öğeleri de etkiler ve zamanla tüm örgütte değişme ortaya çıkar. Örgütü oluşturan bu unsurlar iç çevre ve dış çevredir, örgütün devamlılığı; örgüt amaçları, personel ve yönetim politikaları, çalışanlara sağlanan güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamı, çalışanların yeteneklerinden azamı derecede yararlarıma imkanı gibi unsurlardan oluşan iç çevresi ile dış çevre adını verdiğimiz; teknoloji, hammadde, sermaye, insan kaynakları, hükümet politikaları, hukuki kurallara uyum sağlayabilmesi ve etkili bir şekilde sentez yapılarak kaliteli mal veya hizmet olarak sunulabilmesiyle mümkündür, örgütün iç çevresinin dış çevreye uyum sağlayabilmesinin en etkili yolu ise hizmet içi eğitimdir. Hizmet içi eğitim örgüt elemanlarında örgütün amaçları doğrultusunda istendik davranış, bilgi ve beceriler geliştirmek çabalarıdır. Bugün, kamu kuruluşlarının birçoğunda yıllık programlat çerçevesinde hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenlenmektedir Bu kuruluşlardan birisi de TEDAŞ Genel Müdürlüğüdür. TEDAŞ çalışanlarının hizmet içi eğitimin önemi ve gerekliliğiyle örgütsel değişmeye etkisi konusundaki düşünce ve tutumlarının ölçülmesi amacıyla 80 kişiye 38 soruluk anket uygulanmıştır. Bu ankette, modern örgüt kuramlarından Homans'ın iç sistem dış sistem yaklaşımıyla alış-veriş kuramından yola çıkılarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesi ile hizmet içi eğitim-performans, motivasyon, verimlilik, etkinlik, iş kazalarının minimize edilmesi, örgütün iç ve dış çevresiyle olumlu ilişki kurma, örgütün başarısı değişkenleri arasında neden sonuçilişkileri incelenmiştir. Alınan cevapların değerlendirilmesi sonucunda söz konusu değişkenler arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Hizmet içi eğitim, insan kaynağından en etkili şekilde yararlanmayı sağlamak, üretilen mal ve hizmetin kalitesini artırmak suretiyle kurumsal verimi, etkinliği artırmakta ve örgütün devamlılığını sağlamakta önemli bir etken olmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Organisation which is a social system consisted of a lot of sub-units which are continuously interaction with one another. Eventually any change made at an element of the Organisation affects other lemenfs and in the time change occurs in the Organisation as a whole These elements constitution the Of ganisafion are inside environment and outside environment Continuity of the Organisation is possible only its capability to be in harmony with inside environment consisting of such items as, objectives of the organisation, personnel and management policies, safe and peaceful working environment provided for employees, possibility to benefit from capacity and capability of employees as much as possible and tine outside environment consisting of technology, raw material, capital, work force, government policies, legal rules and its presentation as qualified goods and services through performance of effective synthesis. The most effective way that inside environment of the organisation can be compatible with the outside environment is internal (in- service) training is efforts to develop the desired behaviours, knowledge and skills on personnel of the organisation in parallel to the objectives of the organisation. Today, in great majority of goverment establishments within the framework of annual programmes in-service training activities have been arrenged One of these establishments however is Directorate General of TEDAS A public opinion poll with 38 questions has been made on 80 person is order to get knowledge about importance and necessity of on-the-job training of employees in TEDAŞ and their thought and attitudes regarding effect of such training on the organisational changeIn this public opinion poll, Romans' interior system-exterior system approach, theory of modern organisation, testing of hypothesis created through theory of shopping and in-service training performance, motivation, productivity, effectiveness, bringing professional accidents down to minimum level, organisation's affirmative relationship with inside and outside environment, achievement of the organisation, cause-result relations among such variables have been studied. As the result of ovulation of answers received, a direct proportional relationship has been found among the said variables. In-service training by ensuring effective benefit from the work force, augmenting quality of goods and services so produced has been the most significant factor in increasing organisational productivity, effectiveness and in ensuring continuity of the organisation.