Developing the speaking skill of the students at Samanyolu Private High School
Samanyolu Koleji'ndeki öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 81891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEV PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Konuşma yeteneği, İngilizce öğretiminde en çok zorlanılan alanların başında gelmektedir. Özellikle, Türkiye gibi İngilizcenin ikinci değil, yabancı dil olduğu ülkelerde uzun yıllar İngilizce eğitimi almalarına rağmen, öğrencilerin akıcı bir İngilizceye sahip olamadıkları ve İngilizceyi ana dili olarak konuşanlarla iletişim kurmada çok yetersiz kaldıkları gözlenmektedir. Bu yetersizliğin temel nedenlerinin başında öğrencilerin öğrendiklerini uygulayabilecekleri doğal ortamların olmaması ve sınıf içi yapılan konuşma etkinliklerinin yetersiz kalması gelmektedir. Okul dışında herhangi bir yerde İngilizceyi kullanamayan öğrenciler, konuşma yeteneklerini geliştirememektedirler. Ayrıca, okullarda uygulanan İngilizce programlarında konuşmaya yeteri kadar yer verilmemekte, dilbilgisi, okuma ve yazma etkinliklerinin yanında konuşmaya yeterli zaman ayırılmamaktadır. Sınıf içi uygulanan konuşma aktivitelerinin önemli bir bölümü de“iletişim yeterliliği”ni ve akıcılığı kazandırmaya yönelik olmaktan daha çok yapısal ve dilbilgisi kurallarına göre“doğru”konuşmayı öğretmeye yöneliktir. Bir başka önemli neden de öğretmenlerin kendi konuşma yeteneklerinin zayıf olması ve konuşma yeteneğinin öğretiminde yeterli olmamalarıdır. Bir çok öğretmen İngiliz Dili öğretimindeki yenilikleri takip etmemekte, bu da öğretim yöntem ve tekniklerini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma, Samanyolu Koleji'ndeki öğrencilerin konuşma yeteneği kazanamama nedenlerini saptayarak konuşmalarını geliştirmek için uygulanacak örnek bir program geliştirmek için yürütülmüştür. 14 çoktan seçmeli, 16 evet/hayır sorusu içeren bir anket hazırlanarak 106 öğrenciye uygulanmış, konuşma yetersizliklerinin nedenleri saptanmaya çalışılmıştır.Ill Daha sonra, Fen Lisesi Lise 1 sınıflarından iki sınıf seçilmiş ve Aralık 1996-Haziran 1997 dönemlerini kapsayan bir araştırma yürütülmüştür. Bu araştırmada, birinci grupla herhangi bir ders kitabı izlenmemiş, dinleme, konuşma, okul dışı okuma ağırlıklı bir program uygulanmıştır. İkinci grupla ise Blueprint Intermediate adlı bir ders kitabı izlenmiş, dilbilgisi, yazma, sınıf içi okuma ağırlıklı klasik bir program uygulanmıştır. Birinci grupda konuşma aktiviteleri olarak öğrencileri yanlış yapma korkusundan kurtararak rahat bir havada derse katılmalarını sağlayacak etkinlikler uygulanmış, bunların öncesinde de konuşma yeteneğinin kazanılmasında çok önemli yeri olan dinleme ve okuma (özellikle okul dışı) etkinliklerine önem verilmiştir. Bunun için filmler seyredilmiş, bu filmlerle ilgili dinleme ve konuşma alıştırmaları yapılmış, bilgisayar destekli dil eğitimi kapsamında Cdlerle oyunlar ve dinleme-konuşma alıştırmaları yapılmıştır. Konuşma yetersizliğinin temel sebeplerinin başında gelen kelime bilgisi eksikliği ve dilin gerçek kullanımını görmemenin giderilmesi için öğrenciler evlerinde kitap okumaya yönlendirilmiş ve çizelgelerle takip edilmişlerdir. Araştırma boyunca her öğrenci 8 ila 10 kitap bitirmiştir. Bazı kitaplar üzerinde sınıfça tartışılmış, önemli kelimeler üzerinde durulmuştur. Tez kapsamında öğretmenlerin yöntem bilgilerinin geliştirilmesi de önem kazanmıştır. Bu bağlamdaTürk-İngiliz Kültür Derneği'nden“Young Learners”ve“Certificate in ELT”olmak üzere iki kurs alınmış, özellikle konuşma aktiviteleri ile ilgili birçok yeni teknik ve malzeme edinilmiştir. Okul idaresine bazı öneriler yapılmış ve bu önerilerin önemli bir kısmı kabul edilerek uygulanmaya başlanmıştır. Sonuç olarak, yürütülen araştırmanın öğrencilerin konuşma yeteneklerini geliştirmede örnek bir program ortaya koyması düşünülmüş ve okul içerisinde İngilizce öğretmenlerinin, öğrencilerin ve idarecilerin dikkatleri konuşma üzerine çekilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The speaking skill is the most difficult area experienced in English language teaching. Particularly, in countries like Turkey where English is a foreign language, not a second one, it is observed that although students have long years of English instruction, they cannot have a fluent English and are very incompetent in communicating with native speakers of English. The most important of the fundamental reasons of this inefficiency is that there are no natural settings for the students to practice what they learn and that the speaking activities applied in classrooms are insufficient. The students who cannot use English outside the school cannot develop their speaking skills. Besides, speaking is not allowed enough time in the syllabi applied in schools and the emphasis put on grammar, reading and writing exercises do not let speaking activities enough time. An important part of the speaking activities done in classrooms are designed to teach to speak“accurately”according to the grammar and the structures of the language, but they do not enable students to gain fluency and communicative competence. Another important reason is that the teachers of English themselves do not have a good communicative competence and they are not good enough in the methodology of teaching speaking. Many teachers do not follow the developments in ELT and this affects their teaching styles badly. This study has been carried out to diagnose the reasons of the inefficiency of the students at Samanyolu College in speaking and to develop a sample program to improve their speaking skills. A questionnaire including 14 multiple choice and 16 yes/no questions has been prepared and administered to 106 students. The reasons of the inefficiency in speaking have been sought with this questionnaire.Then, two classes have been chosen from Science High School Grade 1 classes and a research has been carried out from December 1996 till June 1997 with Class A as the first group and Class B as the second group. During this study, a coursebook has not been pursued with Class A and a program based on extensive and intensive listening, speaking and extensive reading has been applied. With Class A, a coursebook named Blueprint Intermediate has been studied and a classical program based on grammar, writing, intensive reading has been carried on. In Class A, activities that will enable the students to participate the lessons without the fear of making mistakes have been done and receptive skills (listening and reading) which are very important in the development of the speaking skill have been emphasized. In the listening hours, films have been watched and speaking and listening exercises have been done about them. In the scope of computer-assisted language teaching, CDs have been used to play games and practice speaking. In order to overcome the lack of vocabulary and not seeing the real use of English, which are among the main reasons in the inefficiency in speaking, the students have been guided to read books at home and they have been checked by book charts. During the research, each student has finished 8-10 books. Some books have been discussed in class and some important vocabulary items have been taught. Another study carried out in the scope of the thesis has been the in- service training of the teachers in methodology. Two courses named“Teaching Young Learners”and“Certificate in ELT”have been attended and the teachers have acquired new techniques and valuable material, especially related to speaking. In addition, some suggestions have been made to the school administration and a majority of them have been accepted and started to be applied. Consequently, it is thought that this study will pave a way to a sample program to develop speaking at Samanyolu College and the attentions of theVI teachers of English, the students and the administration have been attracted on speaking.