Hidrazin türevi bileşikler yardımıyla halka kapatma reaksiyonu sonucu pirazol türevi yeni disazo boyarmaddelerin sentezi
Synthesis of new pyrazole derived disazo dyes by ring closing reaction with the help of hydrazine derived compounds
  1. Tez No: 818922
  2. Yazar: GÜLDEREN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT DEMİRÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında anilin ve o-,m-,p- sübstitüe anilin olmak üzere 13 farklı madde sodyum nitrit ve hidroklorik asit ile diazolanarak diazonyum tuzlarına dönüştürülmüştür. Diazonyum tuzları 3-aminokronanitril ile kenetlenerek nitril bileşikleri (1a-1m) sentezlenmiştir. Sentezlenen nitril bileşikleri (1a-1m) 2-hidroksi etil hidrazin ile halka kapama reaksiyonu sonucu amino pirazol türevi 2a-2m maddeleri elde edilmiştir. Pirozol türevi (2a-2m) mono azo boyarmaddeleri sodyum nitrit ve piridin'li ortamda tekrardan diazonyum tuzları oluşturulup, 3- Metil-5- Prozolon bileşiği ile kenetlenerek 3a-3m disazo boyarmaddeleri sentezlenmştir. Sentezlenen 3a-3m disazo boyarmaddeler saflaştırıldıktan sonra yapıları ve özellikleri ATR-FTIR ve 1H-NMR spektral verileri ile açıklanmıştır. Ayrıca boyarmaddelerin farklı çözücülerdeki çözeltileri UV-Vis spektrofotometre ile analiz edilip elde edilen bulgular kullanılarak çözücü, sübstitüent ve asit-baz etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 13 different substances, aniline and o-, m-, p- substituted aniline, were converted into diazonium salts by diazotizing with sodium nitrite and hydrochloric acid. Nitrile compounds (1a-1m) were synthesized by coupling diazonium salts with 3-aminocronanitrile. As a result of ring closing reaction of synthesized nitrile compounds (1a-1m) with 2-hydroxy ethyl hydrazine, amino pyrazole derivative 2a-2m substances were obtained. Pyrosole derivative (2a-2m) mono azo dyestuffs are re-formed into diazonium salts in the medium with sodium nitrite and pyridine. 3a-3m disazo dyestuffs were synthesized by coupling with the compound. After the synthesized 3a-3m disazo dyestuffs were purified, their structures and properties were explained by ATR-FTIR and 1H-NMR spectral data. In addition, the solutions of dyestuffs in different solvents were analyzed by UV-Vis spectrophotometer and the effects of solvent, substituent and acid-base were investigated by using the obtained findings.