Apriori algoritması ile kitap oylamaları analizi
Book voting analysis of Apriori algorithm
  1. Tez No: 818923
  2. Yazar: MERVE KÖLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BORANDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dijital sistemler; okuduğumuz kitapları, satın aldığımız eşyaları ya da beğendiğimiz ürünlere ait verileri kendi yapıları içerisinde, bilgi çıkartımı için kayıt altına alırlar. Bu veriler içerisinden, veri madenciliği yöntemleri ile çıkarılacak bilgiler, dijital sistemler için büyük önem taşımaktadır. Veri madenciliği, matematiksel ve istatistiksel yöntemler yardımı ile veriler içindeki gizli ilişkileri ve bilgileri keşfederek, karar verme sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada Apriori algoritması kullanılarak, kitap oylamaları içeren veri seti üzerinde, veri madenciliği yöntemleri kullanılmıştır. Bu sayede veri seti içerisinde bulunan ilişkiler keşfedilmiş, kurallar üretilmiş ve üretilmiş kurallar ile kullanıcı beğenileri arasındaki ilişkiler ortaya çıkartılmıştır. Uygulanan Apriori algoritması ile kitapların diğer kitaplarla birlikte beğenilme ve yazarların başka yazarlarla birlikte beğenilmesini gösteren kurallar üretilmiştir. Çalışmanın sonucunda bir kitabı beğenen kişinin, başka hangi kitapları beğenebileceği ve bir yazarı beğenen kişinin, başka hangi yazarları beğenebileceğine dair kurallar çıkartılmıştır. Çalışmada üretilen kuralların, önerilen kitap listelerinde ve satış stratejilerinde kullanılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital systems record the books we read, items we purchase, or the data of the products we enjoy within their own framework for the purpose of information extraction. The information to be derived from these data through data mining methods is of great importance for digital systems. Data mining aims to speed up the decisionmaking process by uncovering hidden relationships and information in data via mathematical and statistical techniques. In this context, data mining techniques were applied to the dataset containing book votes through use of the Apriori algorithm in this study. In this way, the relationships within the data set were identified, rules were generated, and the connections between the generated rules and user preferences were disclosed. With the application of the Apriori algorithm, rules were produced that show books that were liked together with other books and that authors that were liked together with other authors. As a result of the study, rules were developed regarding which other books a person who liked a particular book and which other authors a person who liked a particular author may also enjoy. The rules produced in the study are expected to be used in book recommendation lists and sales strategies.