Perimenopozal kadınlarda psikolojik dayanıklılığın işlevsellik üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the effect of psychological resilienceon functioning in perimenopausal women
- Tez No: 818924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ERTEKİN, DOÇ. DR. FATMA BEYAZİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Perimenopoz yumurtalık fonksiyonlarının azalmaya başlayıp, üremenin sonladığı menopoza geçiş aşamasıdır. Östrojen ve progesteron seviyerinde azalma, folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyelerinde artma meydana gelir. Perimenopoz sırasında olan bu hormonal dalgalanmanın varlığı vazomotor instabilite, bilişsel, metabolik ve somatik değişiklikler gibi fiziksel değişimlerin yanında psikolojik değişimlere de neden olur. Özellikle hormonal süreçlerin tetiklediği ruhsal ve fiziksel semptomların, ruhsal olarak koruyucu bir faktör olan psikolojik dayanıklılık kavramı açısından değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Psikolojik dayanıklılık düzeyi; ortaya çıkabilecek ruhsal hastalıklar ve psikolojik iyi oluşları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Araştırmamızın amacı perimenopozal dönemdeki kadınların psikolojik dayanıklılık düzeyi ile; sosyal, mesleki, ailesel, bilişsel ve cinsellik işlevleriyle ilişkili parametrelerin işlevsellik düzeyi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışma Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran, perimenopoz tanısı alan kadınların dahil edildiği tanımlayıcı bir çalışmadır. Katılımcılar SCID-5-CV DSM-5 için Yapılandırılmış Klinik Görüşme ile değerlendirildi. Sosyodemografik veri formu ve Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) ve özbildirim ölçekleri olan Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Golombok- Rust Cinsel Doyum Ölçeği(GRCDÖ), Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) tüm katılımcılara uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza perimenopozal dönemde toplam 72 kadın dahil edildi. Kadınların, yaş ortalaması 47,72 ± 3,7 (37-58) olarak bulundu. Kadınların v %40,3 (n=29)'ünün, %55,6 (n=40)'sının çalışmakta olduğu ve %68,1 (n=49)'inin evli olduğu görüldü. Çalışmaya katılan hastaların SCID 5 Klinik Görüşme Değerlendirmesine göre aldıkları tanılara bakıldığında hastaların %29,2 (n=21)'sinin majör depresif bozukluk, %20,8 (n=15)'inin anksiyete bozuklukları, %1,4 (n=1)'ünün alkol kullanım bozukluğu, %2,8 (n=2)'inin bipolar duygudurum bozukluğu tanısına sahip olduğu, bununla birlikte %40,3 (n=29)'ünün premenstruel disforik bozukluk tanı kriterlerini karşıladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Perimenopause is the transition stage to menopause in which ovarian functions decrease and reproduction ends. Estrogen and progesterone levels decrease, and increased follicle-stimulating hormone (FSH) levels are observed. This hormonal fluctuation during perimenopause causes psychological and physical changes such as vasomotor instability and cognitive, metabolic, and somatic changes. It is very important to evaluate the mental and physical symptoms triggered by hormonal processes in terms of psychological resilience, a psychologically protective factor. A level of psychological resilience; can significantly impact the mental illnesses that may arise and their psychological well-being. Our study aimed to determine the psychological resilience level of women in the perimenopausal period, evaluating the effect of parameters related to social, occupational, familial, cognitive, and sexual functions on the level of functioning. Materials & Methods: This study has a descriptive nature in which women diagnosed with perimenopause who applied to Çanakkale 18 Mart University Faculty of Medicine Training and Research Hospital Department of Obstetrics and Gynecology were included. Structured Clinical Interview for SCID-5-CV DSM-5 evaluated participants. Sociodemographic data form and Short Functioning Assessment Scale (SFAS) and self-report scales such as the Psychological Resilience Scale for Adults (PRSA), Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (GRSSS), Menopause Specific Quality of Life Scale (MSQoLS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) were applied to all participants. vii Results: A total of 72 women in the perimenopausal period were included in our study. The mean age of the women was 47.72 ± 3.7 years (37 – 58 years).It was seen that 40.3% (n=29) of the woman, 55.6% (n=40) were working, and 68.1% (n=49) were married. When the diagnoses of the patients participating in the study according to the SCID-5 Clinical Interview Evaluation were examined, it was seen that 29.2% (n=21) of the patients had the diagnosis of major depressive disorder, 20.8% (n=15) had anxiety disorders, 1.4% (n=1) had alcohol use disorder, 2.8% (n=2) had a bipolar disorder. However, 40.3% (n=29) met the premenstrual dysphoric disorder diagnostic criteria.