Türkiye'de göç olgusu ve geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin ekonomik ve sosyal etkileri: Konya ili örneği
The phenomenon of migration in turkey and the economic and social effects of Syrians under temporary protection: The case of Konya
- Tez No: 818925
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Göç, kabaca insanların ikamet ettikleri yerleşim yerlerinden başka bir yerleşim yerine gitme eylemidir. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar hemen hemen her dönemde göç olgusuyla karşı karşıya kalınmıştır. Türkiye de gerçekleşen bu göç dalgalarından tarih boyunca etkilenmiştir. Ancak Türkiye'nin son dönemlerde karşı karşıya kaldığı en büyük kitlesel göç akını Suriyeliler tarafından gerçekleştirilmiştir. Başlangıçta Türkiye'nin sınır şehirlerinde kurulan geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyeliler, ilerleyen dönemlerde sayılarının hızla artması ve barınma merkezlerinin yetersiz kalmasıyla büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına dağılmışlardır. Konya da Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak bulunduğu şehirlerden biridir. Çalışmada temel amaç geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Türkiye genelinde ve Konya ili özelinde ekonomik demografik ve sosyal yapı üstüne etkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda; geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Türkiye ve Konya'nın ekonomik, sosyal ve demografik yapısı üstüne etkilerini analiz etmek için yayımlanan resmi verilerden yararlanılmıştır. Buna ilaveten Konya ili özelinde Konya'da ikamet eden 18 ve üstü yaştaki 752 kişiye 33 soruluk bir anket yapılmıştır. Kullanılan ankette katılımcıların demografik yapısını ölçmek için 6 soru ve geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Konya'nın ekonomik, sosyal ve demografik yapısı üstüne etkisini ölçmek için ise 27 soru sorulmuştur. Yararlanılan resmi veriler ve saha çalışması sonucu elde edilen bulgular ışığında; geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, Konya ilinin ekonomik, sosyal ve demografik yapısında olumlu ve olumsuz birtakım etkiler meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is roughly the act of moving people from their place of residence to another settlement. From the beginning of human history to the present day, the phenomenon of migration has been encountered in almost every period. Turkey has been affected by these migration waves throughout history. However, the largest mass migration influx that Turkey has faced in recent times has been carried out by the Syrians. The Syrians, who initially stayed in the temporary shelters established in the border cities of Turkey, dispersed all over Turkey, especially in the big cities, due to the rapid increase in their number in the following periods and the insufficient sheltering centers. Konya is one of the cities where Syrian refugees are concentrated. The main purpose of the study is to analyze the effects of the Syrians under temporary protection status on the economic, demographic and social structure in Turkey and in the province of Konya. In this context; Published official data were used to analyze the effects of Syrians under temporary protection status on the economic, social and demographic structure of Turkey and Konya. In addition to this, a 33-question survey was conducted with 752 people aged 18 and over residing in Konya, specific to the province of Konya. In the survey used, 6 questions were asked to measure the demographic structure of the participants and 27 questions were asked to measure the impact of the Syrians under temporary protection status on the economic, social and demographic structure of Konya. In the light of the official data used and the findings obtained as a result of the field study; Syrians under temporary protection status have created some positive and negative effects on the economic, social and demographic structure of Konya.