Yüzme eğitiminin 11-13 yaş grubu öğrencilerin stres düzeylerine etkisi
Effects of swimming training on stress levels of students ages 11-13
- Tez No: 818930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8 haftalık yüzme eğitimi programının 11-13 yaş grubu öğrencilerin stres düzeylerine etkisini tespit etmektir. Bu amaçla, Sakarya şehrinde bulunan Özel Şahin Okulu'nda öğrenim gören 60 öğrenci gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler iki gruba ayrılmıştır ve her grup 30 öğrenciden oluşturulmuştur. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test ve son test olarak Leighton (1989) tarafından geliştirilen Stres Düzeyi Ölçeği II anketi uygulanmıştır. Ön test işlemlerinden sonra, deney grubu öğrencileri haftada iki gün ve 2'şer saat olmak üzere 8 hafta süren bir yüzme eğitimi programına tabi tutulmuştur. Son testler her iki grup için de yüzme eğitimi programının sonunda uygulanmıştır. Deneysel bir desen yöntemiyle yürütülmüş olan araştırmada elde edilen veriler SPSS programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Toplanan anketlerden elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak öncelikle sosyo-demografik özellikleri belirtmek için betimleyici istatistik uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test sonuçları ile son test sonuçlarının farklı gruplarda (Deney grubu Ön test x Kontrol Grubu Ön test / Deney grubu Son test x Kontrol grubu Son test) karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test sonuçları ile son test sonuçlarının aynı gruplarda karşılaştırılması için ise (Deney Ön test x Deney Son test / Kontrol Ön test x Kontrol Son test) eşleştirilmiş t testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubunun stres düzeyi ölçme öntest (39,03±9,21) ile sontest (31,20±4,06) sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Kontrol grubunun stres düzeyi ölçme ön test (36,43±8,13 ) ile son test (40,56±9,21) sonuçları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.Araştırma sonuçları, uygulanan yüzme eğitimi programının 11-13 yaş grubu öğrencilerin stres düzeylerinin azalmasını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, the 11-13 age group of 8-week swimming training program is to determine the effect on students' stress levels. To this end, 60 students at a private school located in Sakarya Sahin participated in the study voluntarily. Students participating in the study were divided into two groups and each group was composed of 30 students. Experimental and control groups of students in the pre-test and post-test Leighton (1989) Stress Scale developed by II survey has been implemented. After preliminary testing, the experimental group students 8 weeks for two hours two days a week and 2' were subjected to a swimming training program. Recent tests were administered to both groups at the end of the swimming training program. The data obtained in studies conducted with an experimental design method were analyzed with SPSS statistical analysis. The level of significance was taken as 0.05. Transferring the collected data obtained from the survey has been administered primarily SPSS descriptive statistics to indicate the socio-demographic characteristics. Experimental and control groups pre-test results and post-test results of different groups (experimental group pre-test x control group pre-test / experimental group post-test x control group post-test) in independent groups for comparing t test was used. Latest test results of the experimental and control groups to compare with pre-test results in the same group (experimental pre-test post-test experimental x / x control pre-test post-test control), paired t test was used. As a result, the experimental group pretest to measure stress levels (39.03 ± 9.21) and posttest (31.20 ± 4.06) were statistically significant difference between the results. The control group pre-test to measure the stress level (36.43 ± 8.13) and final test (40.56 ± 9.21), while there was no significant difference between the results statistically. The research results of the implementation of the 11-13 age group swimming education programs shows that the reduction of stress levels affect students positively.