The mediating role of cognitive control and cognitive flexibility on the relationship between perfectionism and social anxiety
Sosyal kaygı ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide bilişsel kontrol ve bilişsel esnekliğin aracı rolü
- Tez No: 818938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, mükemmeliyetçilik ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide bilişsel kontrol ve bilişsel esnekliğin aracılık rollerini araştırmaktır. 18-78 yaş aralığında 300 kişi çalışmaya katılmıştır. Çalışmada Demografik Form, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği kullanılmış ve veri toplama işlemi Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Paralel aracılık analizi, mükemmeliyetçilik ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide bilişsel kontrol ve bilişsel esnekliğin aracılık etkilerini test etmek için kullanılmıştır. Sonuçlar, bilişsel kontrolün, mükemmeliyetçilik ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide önemli bir aracılık rolü oynadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bilişsel esnekliğin bu ilişkide aracılık rolü göstermediği bulunmuştur. Bu bulgular, mükemmeliyetçilik ve sosyal kaygı arasındaki temel mekanizmaların anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve bu ilişkide bilişsel kontrolün önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, araştırmacılar, klinisyenler ve uygulayıcılar için değerli bir içgörü sunarak mükemmeliyetçilik ve sosyal kaygı arasındaki ilişkiyi aracılık edebilecek belirli bilişsel süreçleri aydınlatmaktadır. Bu bilgi, mükemmeliyetçi eğilimlere sahip bireylerde sosyal kaygı semptomlarını azaltmayı hedefleyen hedefe yönelik müdahalelerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Bu karmaşık ilişkiyi etkileyebilecek ek faktörleri keşfetmek ve bu bulguları farklı popülasyonlarda tekrarlamak için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the mediating roles of cognitive control and cognitive flexibility in the association between perfectionism and social anxiety. 300 people between the ages of 18-78 participated. Demographic Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Frost Multidimensional Perfectionism Scale, Cognitive Control and Flexibility Questionnaire were used and conducted online via Google Forms. Parallel mediation analysis was performed to test the mediating role of cognitive control and cognitive flexibility on the relationship between perfectionism and social anxiety. The results revealed that cognitive control played a significant mediating role in the relationship between perfectionism and social anxiety. However, cognitive flexibility did not exhibit a mediating role in this relationship. These findings contribute to our understanding of the underlying mechanisms linking perfectionism and social anxiety, highlighting the importance of cognitive control in this association. This study provides valuable insights for researchers, clinicians, and practitioners by shedding light on the specific cognitive processes that may mediate the relationship between perfectionism and social anxiety. Such knowledge can inform the development of targeted interventions aimed at reducing social anxiety symptoms in individuals with perfectionistic tendencies. Further research is warranted to explore additional factors that may influence this complex relationship and to replicate these findings in diverse populations.