The effects of cognitive flexibility and emotion regulation on work-life balance: The mediating role of job crafting
Bilişsel esneklik ve duygu düzenlemenin iş-yaşam dengesi üzerine etkisi: İş zanaatkarlığının aracı rolü
  1. Tez No: 717740
  2. Yazar: HAYRİ FURKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN KILIÇASLAN GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bireylerin iş-yaşam dengelerini sağlamak için bilişsel esneklik, duygu düzenleme ve iş zanaatkarlığını kullanmaları faydalı olacaktır. Bu noktada bilişsel esnekliği artırmak için alternatifler ve kontrol stratejileri kullanılabilir. Ayrıca duygu düzenleme için de yeniden değerlendirmenin kullanılması fayda sağlayacaktır. Bu sayede, görev zanaatkarlığı, bilişsel zanaatkarlık ve ilişkisel zanaatkarlığı da içeren iş zanaatkarlığı stratejilerinin kullanımına katkı sağlanacaktır. Bu çalışma temel olarak, bilişsel esneklik ve duygu düzenlemenin iş-yaşam dengesi üzerine etkisi ve iş zanaatkarlığının aracı rolünü gösteren bir modelin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Ayrıca COVID-19 pandemisi ile birlikte, uzaktan çalışmanın iş-yaşam dengesini nasıl etkilediğini tartışmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada modeli ve hipotezleri test etmek için nicel bir çalışma yapılmıştır. Anket yöntemiyle analiz edilmek üzere, COVID-19 döneminde kurumu uzaktan çalışmaya geçmiş 307 çalışandan veri toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, alternatiflerin iş zanaatkarlığı boyutları üzerine etkisi, kontrolün görev zanaatkarlığı ve bilişsel zanaatkarlık üzerine etkisi, yeniden değerlendirmenin bilişsel zanaatkarlık ve ilişkisel zanaatkarlık üzerine etkisi ve kontrolün iş-yaşam dengesi üzerine etkisi gözlenmiştir. Ayrıca, COVID19 ile birlikte ilk kez uzaktan çalışmaya başlayanların iş-yaşam dengesi sağlamalarının biraz daha zor olduğu görülmektedir. Bu çalışma, örgütsel olarak iş-yaşam dengesini artırmaya yönelik bir bakış açısı ve stratejiler sunarak önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It will be beneficial for individuals to use cognitive flexibility, emotion regulation, and job crafting to ensure their work-life balance. At this point, alternatives and control strategies can be used to increase cognitive flexibility. It will also be beneficial to use reappraisal for emotion regulation. In this way, it will contribute to the use of job crafting strategies, including task crafting, cognitive crafting, and relational crafting. This study mainly focuses on the development of a model showing the effect of cognitive flexibility and emotion regulation on work-life balance, and the mediating role of job crafting. It is also aimed to discuss how remote work affects work-life balance with the COVID-19 pandemic. In this study, a quantitative study was conducted to test the model and hypotheses. Data were collected from 307 employees whose institution switched to remote work during the COVID-19 period to be analyzed by survey method. According to the results of the study, the effect of alternatives on job crafting dimensions, the effect of control on task crafting and cognitive crafting, the effect of reappraisal on cognitive crafting and relational crafting, and the effect of control on work-life balance were observed. In addition, it seems that it is a little more difficult for those who started to work remotely for the first time with COVID-19 to maintain a work-life balance. This study provides important implications by presenting a perspective and strategies to increase organizational work-life balance.