The impact of financial inclusion on poverty alleviation through Islamic banks
İslami bankalar aracılığıyla Finansal Kapsayıcılığın yoksulluğun azaltılmasına etkisi
- Tez No: 818947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yoksulluk, dünya nüfusunun büyük bir bölümünü etkileyen dünya çapındaki sendromlardan biridir. Finansal kapsayıcılık, temel finansal hizmetlere karşılanabilir bir maliyetle yeterli erişim sağlayarak yoksulluğun azaltılmasında önemli bir faktör olarak tanımlanmıştır. Bu araştırmanın amacı, İslam İş birliği Teşkilatı (İİT) üyesi 31 ülkede İslami bankacılığın yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisinin ampirik bir analizini sağlamaktır. Analiz, 1990'dan 2020'ye kadar olan ikincil kaynaklardan alınan panel verileri kullanılarak yapılmıştır. Sistem Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (SGMM) tahmincisi yöntemini kullanan bu araştırma, İnsani Gelişme Endeksi (İGE) ile finansal kapsayıcılık arasındaki ampirik ilişkiyi kilometre kareye düşen ATM ve banka şubesi sayısı ile ölçerek analiz etmeye çalışmıştır. Ampirik sonuçlar, İslami bankaların ATM ve banka şubelerinin sayısının, 0.1 güven düzeyinde yoksulluğun azaltılması ile pozitif korelasyon içinde olduğunu göstermektedir. Araştırma, İslami bankaların daha fazla kişiyi çekmek için mevcut stratejilerini ve araçlarını geliştirmelerini, yoksullara ulaşmak ve yoksulluğu azaltmalarına yardımcı olmak için finansal ürün ve hizmetlerinin kapsamını genişletmeleri gerektiğini öne sürmektedir. Politika yapıcıların, İslami bankacılığın finansal kapsayıcılığının önündeki başlıca engelleri ele almaya öncelik vermesi gerekiyor. Ayrıca, hükümetler ve düzenleyiciler, İslami bankaların yoksulluğu hafifletmeye yardımcı olabilmeleri için etkin bir şekilde faaliyet göstermeleri ve performans göstermeleri için elverişli bir ortam yaratmalıdır. Bu çalışma, İİT üyesi ülkelerde yapılan ilk çalışma olduğundan, özgün bulgularıyla mevcut literatüre ampirik olarak katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the worldwide syndromes that affect a significant portion of the global population. Financial inclusion has been acknowledged as a crucial element in poverty reduction by giving disadvantaged people inexpensive access to important financial services such as money transfers, payments, investments, loans, and healthcare. This study aims to offer an empirical analysis of the effect of Islamic banking on poverty alleviation in thirty-one Organization for Islamic Cooperation (OIC) member states. The analysis utilizes unbalanced annual panel data from 1990 to 2020. System Generalized Method of Moments (SGMM) is utilizing an estimator method, this research determines the empirical Human Development Index (HDI) correlation with financial inclusion, according to the amount measurement of the Automated Teller Machines (ATMs) and per square kilometer. Empirical evidence demonstrates that financial inclusion via Islamic banks is positively correlated with poverty alleviation (HDI). The research suggests that Islamic banks should enhance their current strategy and tools to attract more individuals and extend the range of their financial items and services aimed toward helping the underprivileged and helping them alleviate poverty. Policymakers must prioritize addressing the primary hurdles to financial inclusion in Islamic banking. Also, governments and regulators should be responsible for fostering an atmosphere that supports Islamic banks to conduct and administer effectively to help alleviate poverty. This research adds empirical analysis to the existing literature in diverse ways, for example, through its unique findings since it is the first to be undertaken in the OIC member countries.