The impact of COVID-19 pandemic on savings and digitalization in sub-saharan Africa countries of the OIC region
İslam İşbirliği Teşkilatı bölgesi'ndeki sahra altı Afrika ülkelerinde KOVİD-19 salgınının tasarruf ve dijitalleşmeye etkisi
- Tez No: 935201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BURCU UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Maliye, Religion, Economics, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, Afrika'daki İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerde COVID-19 salgınının finansal tabana yayılma üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmacı, Dünya Bankası'nın 2011 – 2021 Küresel Findex araştırmasından elde edilen verileri kullanmıştır. Bu çalışma, yetişkinlerin finansal hizmetleri ödemeler, tasarruflar, borçlanma ve büyük harcamalar veya gelir veya gelir kaybı gibi önemli mali olayların ele alınmasıyla ilgili farklı şekillerde nasıl kullandığını bilmeyi amaçlayan dünya çapındaki bir araştırmaya dayanmaktadır. Bu makale, regresyon ve diğer istatistiksel yöntemleri kullanarak, hane halkı tasarruf kalıplarındaki değişikliklerin yanı sıra pandemi öncesi ve sonrasında dijital finansal hizmetlerin ve işlemlerin kullanımındaki değişiklikleri analiz etmektedir. Bulgular, pandemiden sonra tasarruflarda, dijital ödeme kullanımında, mobil para hesabı sahipliğinde ve borçlanmada artışlar dahil olmak üzere finansal davranışlarda önemli değişiklikler olduğunu gösteriyor. Bu gelişmeler, bu krizin getirdiği ekonomik zorluklara, insanların ve onların finansal sistemlerinin hızla yeni koşullara uyum sağlamasıyla dinamik bir tepki verildiğini gösteriyor. Genel olarak bu çalışma, COVID-19 salgınının ardından değişen finansal manzaraya ilişkin bilgi birikimine katkıda bulunuyor ve bölge genelinde ekonomik güçlenmeyi teşvik etmeye, yoksulluğu azaltmaya ve ortak refah oluşturmaya yönelik önlemlere ilişkin içgörüler sağlıyor. Ek olarak bulgular, İslami finansın dijital yeniliklerden yararlanma ve finansal katılımı teşvik etme ve aynı zamanda borçlanmayla ilgili zorlukları çözme potansiyelinin altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of the COVID-19 pandemic on financial inclusion in the Organization of Islamic Cooperation (OIC) member countries in Africa. The researcher has used data from the Global Findex survey, 2011 – 2021 by the World Bank which allows to study how adults utilize financial services in different ways that relate to payments, savings, borrowing, and handling major financial events such as large expenses or loss of revenue or income. By using OLS logistic regression model and other statistical methods, this paper analyzes changes in household savings patterns as well as the usage of digital financial services and transactions before and after the pandemic. The findings show significant changes in financial behavior after the pandemic, including increases in precautionary savings, digital payment usage, mobile money account ownership, and indebtedness. These developments indicate a dynamic response to economic difficulties presented by this crisis with people and their financial systems quickly adjusting themselves to new conditions. Overall, this study contributes to the knowledge of the changing financial landscape following the COVID-19 pandemic and provides insights into measures for encouraging economic empowerment, reducing poverty, and building shared prosperity throughout the region. Additionally, the findings underscore the potential of Islamic finance to leverage digital innovations and promote financial inclusion while addressing challenges related to indebtedness.