Kick boks sporcularında imgeleme antrenmanının proprioseptif duyu üzerine etkisi
Effect of imagery training on proprioceptive sense in kick boxing athletes
- Tez No: 818948
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı imgeleme antrenmanlarının kick boks sporcularının propriosepsiyon duyusuna etkilerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmaya düzenli olarak haftada 3 gün antrenman yapan 12-16 yaş aralığında 40 erkek, 28 kadın olmak üzere toplamda 68 kick boks sporcusu katılmıştır. Çalışma grubu olarak 20 erkek 16 kadın seçilerek sekiz hafta süre ile kick boks antrenmanı öncesinde 15 dakikalık imgeleme çalışması yapılmıştır. Kontrol grubu ise imgeleme çalışması yapmayıp bu süre zarfında sadece kick boks antrenmanı yapmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen demografik soru envanteri uygulanmıştır. Katılımcıların propriosepsiyonları gonyometre yardımıyla sekiz haftalık çalışma öncesinde ve bitiminde ölçülmüştür. Analize başlamadan verilere normallik varsayımı uygulanmış. Yapılan Shapiro Wilk testi sonucunda veriler normal dağılım gösterdiği için (p>0,05) parametrik analiz yapılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında İndependent t testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında ANOVA, farklılığın kimin lehine olduğunu tespit için duncan testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of imagery training on the proprioception sense of kick boxing athletes. A total of 68 kick boxing athletes participated in the study, consisting of 40 males and 28 females, aged between 12 and 16, who trained regularly three days a week. For the study group, consisting of 20 males and 16 females, a 15-minute imagery training session was conducted prior to kick boxing training for eight weeks. The control group, on the other hand, only performed kick boxing training during this period without engaging in imagery training. A demographic questionnaire developed by the researchers was administered to the participants. The participants' proprioception was measured using a goniometer before and after the eight-week training program. Prior to the analysis, the normality assumption was tested on the data. Since the Shapiro-Wilk test results indicated that the data followed a normal distribution (p>0.05), parametric analysis was performed. Independent t-tests were conducted for pairwise group comparisons, ANOVA was used for comparisons involving more than two groups, and the Duncan test was employed to determine the direction of the differences.