Neolitik Dönem Çatal Höyük damga mühürleri ve benzeri buluntular
Neolithic Age Çatalhöyük stamp seals and the finds alike
- Tez No: 81899
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın konusunu " Neolitik Dönem Çatal Höyük Damga Mühürleri ve Benzeri Buluntular'' oluşturmaktadır. Günümüz mühürlerinin atası sayılabilecek damga mühürler gelişen üretim ekonomisinin sonucunda, mülkiyet belirtmek amacıyla kullanılmışlardır. Çatal Höyük'ün VII. ve II. tabakaları arasında bulunan ve M.Ö VLbinin ilk yansına tarihlenen damga mühürler ve benzeri buluntuların, form ve motif tipleri tipolojik olarak ayrılarak, her tipin kronolojik gelişimi irdelenmiştir. Neolitik dönem Çatal Höyük damga mühürlerinin önasya ve Balkanlar gibi komşu bölgelerdeki örnekleri ile yapılan kronolojik ve tipolojik karşılaştırmaları sonucunda, bunların Balkan damga mühürlerinin gelişimininde önemli bir yere sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmanın önemli sonuçlarından biri, bazı eserlerin özellikle etiketleme amaçlı kullanılan mühür kullanımının ötesinde, farklı, amaçlar için kullanılabileceği anlaşılmıştır. Olasılıkla, bunlar Neolitik Çağ*da boyama damgalan, ekmek damgalan adı verilen damgalar olarak kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is“ Neolithic Age Çatal Höyük Stamp Seals and The Finds Alike”. Stamp seals which can be counted as the procedessors of the present seals, had been used to show property. The finds were found between the VII. and II. which are dated from VII. levels, which are dated from first half of the VI. Millennium B.C. The stamp seals and the finds alike have been grouped with respect to their typology and chronology. Neolithic Age Çatal Höyük Seals have been examined with neighboring Near East & Balkan stamp seal assemblages chronologically. As a result of this examination, Çatal Höyük seals have played important role in the development of Balkan stamp seals. The Çatal Höyük assemblage have some extraordinary examples showing differences in their forms. These examples should have functioned differently beyond sealing process. These, much probably, might have been used as painting stamps (onto textile, skin), bread stamps in Neolithic period. One of the significant results of this study was some extra ordinary types which might have been used as painting stamps or bread stamps in Neolithic age.