İnternetin pazarlama amaçlı kullanılması ve dışa açılma sürecinde Türk firmaları için genel bir değerlendirme
The Usage of internet as a marketing tool and a general evaluation of Turkish firms that are in the process of opening up to international business
- Tez No: 81898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Yeni bir çağın eşiğinde, dünyamız teknolojik gelişmelerin sonucu olarak büyük bir değişimi yaşamaktadır. Bilgi devrimi olarak adlandırılan bu dönüşümün temellerini ve pazarlamanın bu gelişme ve değişmelerden nasıl etkilendiğini anlamak, pazarlama yönetiminin bugün ve gelecekte başarılı olmasının ön şartıdır. Çalışmanın temel amacı, bilgi çağı denilen gelecek yüzyılın, altyapısı ve sembolü olarak nitelendirilen internetin, pazarlama tarafından nasıl ve niçin kullanılması gerektiğini ortaya koymaktır. İnternet, bilgiye ulaşmanın, bilgiyi dağıtmak ve paylaşmanın, zaman ve coğrafi sınır tanımayan en hızlı ve verimli aracıdır. İnterneti, geleneksel iletişim ortamlarından ayıran en önemli özellik, etkileşimdir. Günümüzde müşteriler, daha fazla bilgi ve seçme hakkı istemekte, işletmeler ile iletişimde pasif bir alıcı değil, işletmelerin mesajım her aşamasında paylaşan, karşılıklı etkileşim içinde, aktif ve seçici bir rol üstlenmek istemektedir. Bu isteği yerine getirmek için en uygun ortam internettir. İnternet, sadece bir iletişim ortamı değil, aynı zamanda alıcı ve satıcıların biraraya geldiği bir sanal pazardır. Geleneksel pazarlama anlayışı ve kavramları, bu sanal pazarda başarılı olmak için yeterli değildir. Gerekli olan, internetin temel özellikleri ve yapısmı dikkate alarak, pazarlama açısmdan internete özel anlayış ve kavramlarla hareket etmektir. Çalışmada, internette pazarlama ile ilgili strateji ve kavramlar açıklanmıştır. Türk firmalarının, internette pazarlama konusunda anlayış ve yaklaşımları, 30 adet ticari web sitesi içeriği analiz edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuç, internette pazarlama konusunda başarılı firmalarımız bulunmasına rağmen, genel olarak firmaların internet stratejilerinin gelişmemiş ve başlangıç aşamasında olduğudur. Küresel rekabet ortamında, başarılı olmak ve dünyayla bütünleşmek için, internette pazarlama, Türk firmaları için özellikle önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the threshold of a new age, our world has been changing as a result of technological developments. The preliminary condition to be successful in marketing is to understand the basic elements of this change called“ information revolution ”and how marketing is effected with the improvements and changes. The main purpose of this study is to find out how and why should the internet be used in marketing. Internet is the fastest and the most productive device for reaching, distrubiting and sharing information without considering“ time ”and“geographical borders ”. The most distinctive feature of internet against traditional communication is being interactivity. Today customers demand to reach to more information, the right to choose, taking active and selective role in the communication with the firms and share information interactively at every step. The right place for these needs of customers is the internet. Internet is not only a place of communication, but also is a virtual marketing where buyer and seller take roles. In this study, the strategies and concepts dealing with internet marketing is explained. Turkish firms' conception and approach to internet marketing is analyzed by the evaluation of thirty commercial web sites. The result of this analysis is that although there are a few successful firms in internet marketing; generally, the other firms' internet strategies are not very developed and they are at the very first steps of it. To be successful and to be integrated with the world, internet marketing is very essential for Turkish firms in global competition.