Kayseri ili evsel atıksularının geri kazanım alternatiflerinin değerlendirilmesi
Evaluation of recovery alternatives of domestic wastewater in Kayseri
  1. Tez No: 819013
  2. Yazar: FİGEN ENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP DEBİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, arıtılmış evsel atıksuların istenilen kaliteye getirildikten sonra yeniden kullanımı değerlendirilmiştir. Literatürde birçok kullanım alanı bulunan bu suların Kayseri genelinde arıtma tesisi bazlı en uygun değerlendirme yöntemi belirlenmiştir. Bu kapsamda Kayseri ili özelinde arıtılmış atıksuların özellikle tarımsal sulama amaçlı kullanımı ön plana çıkmıştır. Bu yöntemde de su kalitesi, ürünlerin ve sulama sistemlerinin uygunluğu önemli parametreler olarak ele alınmıştır. Sulama su kalitesi ve geri kazanımı konusundaki ulusal mevzuat olan Atıksu Arıtma Tesisleri Teknik Usuller Tebliği (AATTUT) ile Kayseri'nin coğrafi, iklimsel vb. diğer koşulları göz önünde bulundurularak, Kayseri sınırlarındaki 1.500 m3/gün ve üzeri 5 arıtma tesisi için literatür ve uygulamalarda incelenen alternatifler değerlendirilmiştir. İl sınırlarında bulunan bazı atıksu arıtma tesislerinin mevcut su kalitesi, arıtılmış su uzaklaştırma/değerlendirme durumları, gelecek projeksiyonları, literatür verileri kapsamında öncelikle tarımsal sulamada kullanım metodu olmak üzere, endüstriyel kullanım ve diğer yöntemlerde değerlendirilmesi önerilmiştir. Sonuç olarak, Kayseri'de bulunan evsel atıksu arıtma tesisleri çıkış sularının uygun kaliteye getirildikten sonra başta tarımsal sulamada kullanım metodu olmak üzere, diğer bazı uygulamalarda da değerlendirilerek geri kazanımının sağlanabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the reuse of treated domestic wastewater after bringing it to the desired quality was evaluated. The most appropriate evaluation method based on the treatment plant in Kayseri has been determined for these waters, which have many usage areas in the literature. In this context, the use of treated wastewater for agricultural irrigation purposes has come to the fore in Kayseri province. In this method, water quality, suitability of products and irrigation systems are considered as important parameters. With the“Wastewater Treatment Plants Technical Procedures Communiqué”, which is the national legislation on irrigation water quality and recovery, Kayseri's geographical, climatic, etc. Considering other conditions, the alternatives examined in the literature and applications for 5 treatment plants over 1.500 m3/day in the borders of Kayseri were evaluated. Within the scope of current water quality, treated water removal/evaluation status, future projections, literature data, some wastewater treatment plants located within the borders of the province should be evaluated in industrial use and other methods, primarily in agricultural irrigation. As a result, it is predicted that after the effluent of the domestic wastewater treatment plants in Kayseri is brought to the appropriate quality, it can be recycled by evaluating it in some other applications, especially in agricultural irrigation.