Ortaöğretim ve yükseköğretimde dijital pazarlama stratejileri
In secondary and higher education digital marketing strategies
- Tez No: 819012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ TAMER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimi, iş dünyasını ve pazarlama yöntemlerini dönüştürmüş ve kurumları yeni ve etkili pazarlama stratejileri arayışına yönlendirmiştir. Özellikle büyük şehirlerde hızla artan nüfusun ihtiyacını karşılamak amacıyla, aynı zamanda ticari olarak da ilgi çekici bir alan haline gelen ve kâr getiren bir sektör olarak günden güne büyümesini sürdüren eğitim sektörünün anaokullarından üniversiteye kadar hızla büyümesi nedeniyle eğitim pazarlaması da gelişimini sürdürmektedir. Yükseköğretim ve ortaöğretim kurumları gelişmelere uyum sağlamak için dijital pazarlama stratejilerini benimsemekte ve uygulamaktadır. Bu çalışma, yükseköğretim ve ortaöğretim kurumlarında dijital pazarlama stratejilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Artık yetersiz kalmaya başlayan geleneksel pazarlama yöntemleri tamamıyla terk edilmese de dijital pazarlamadan destek alma ihtiyacı duymaktadır. Araştırma sonuçları, kurumların genellikle çevrimiçi platformlara odaklandığını ve sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullandığını göstermektedir. Bu sonuçlar ayrıca, stratejik hedeflerin belirlenmesi, hedef kitle analizi, içerik oluşturma ve dağıtımı ve ölçümleme ve analiz gibi adımların titizlikle planlanması ve uygulanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, eğitim pazarlaması stratejileri üstünden yükseköğretimde ve ortaöğretimde geliştirilen yöntemlere odaklanırken ve bu stratejilerin ve yöntemlerin etkilerini incelerken bir anket yardımıyla analizleri derinleştirmeyi de amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarının yükseköğretim ve ortaöğretim kurumlarının pazarlama departmanlarına, yöneticilerine ve karar vericilerine aydınlatıcı olması planlanmıştır. Ek olarak, diğer sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere de dijital pazarlama stratejilerini anlamaları ve uygulamaları konusunda fikir vermeyi ve gelecekteki araştırmaları için bir çıkış noktası teşkil etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technologies has transformed the business world and marketing methods and has led institutions to seek new and effective marketing strategies. In order to meet the needs of the rapidly increasing population especially in big cities, education marketing continues to develop due to the rapid growth of the education sector from kindergartens to universities, which has become a lucrative area and continues to be more so by the day. Higher and secondary education institutions adopt and implement digital marketing strategies to adapt to developments. This study aims to examine digital marketing strategies in higher education and secondary education institutions alike. Although traditional marketing methods, which are no longer sufficient, are not completely abandoned, they still need support from digital marketing. Research results demonstrate that institutions generally concentrate on online platforms and on the effective use of social media channels. These results additionally indicate that such steps as determining strategic goals, target audience analysis, content creation and distribution, and measurement and analysis should be meticulously planned and executed. While focusing on the methods developed in higher education and secondary education for educational marketing strategies and examining the effects of these strategies and methods, the study also aims to deepen its analyses by virtue of a questionnaire. The results of this study are intended to be enlightening to the marketing departments, managers, and decision-makers of higher education and secondary education institutions. It further aims to provide insights for businesses operating in other sectors to comprehend and implement digital marketing strategies, and to serve as a point of departure for their future research.