Bakla Tepe Geç Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı Yontmataş aletleri
Bakla Tepe Late Chalcolithic Period and Early Bronze age chipped stone tools
- Tez No: 81904
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET Tez kapsamı içinde değerlendirilen Bakla Tepe Geç Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı çakmaktaşı ve obsidyen yontmataş buluntuları höyükte 1997 ve 1998 kazı çalışmaları sırasında ele geçmiştir. Bakla Tepe Geç Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı yontmataş endüstrilerinde çakmaktaşı kullanımı obsidyene oranla daha fazla kullanılmıştır. Yontmataş üretiminde kullanılan obsidyenin Melos Adasından ithal edildiği düşünülmektedir. Her iki çağa ait tabakalardan ele geçen çekirdek ve üretim artıklarından üretimin yerleşim yerinde yapıldığı anlaşılmıştır. Bakla Tepe Geç Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı'nda dilgi ve dilgicik endüstrileri hakimdir. Bakla Tepe' de en çok kullanılan alet tipi çakmaktaşı orak dilgileridir. Diğer alet tipleri dilgi bıçaklar, kenar kazıyıcılar, mikrolitikler, ön kazıyıcılar, sırtlı dilgüer, birleşik aletler, taş delgiler, taş kalemler, dişlemeli aletler, çontuklu aletler ve uçlardır. Bakla Tepe Geç Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı yontmataş endüstrisi Kıta Yunanistan ve özellikle Ege Adaları ile benzerlik göstermektedir. Diğer bir deyişle Bakla Tepe Ege Bölgesinin Geç Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı yontmataş aletlerinin yapımında kullanılan hammadde çeşitleri, taşımalık ve çekirdek tipler ve de alet tipleri ile benzerlik gösterir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bakla Tepe Late Chalcolithic and Early Bronze Age flint and obsidian chipped stone artifacts, which dealth with under the study study of desertation, were found in 1997 and 1998 excavations works. In Bakla Tepe Late Chalcolithic Period and Early Bronze Age chipped stone endustries, flint was used more than obsidian. Obsidian, which was used in making chipped stone was exported from Melos Islands. From the cores and debitages, it was understood that, chipped stone production was made in the site. In Bakla Tepe' s Late Chalcolithic Period and Early Bronze Age, blade and bladelet industries dominant. In Bakla Tepe most used tool type was sickle blades. Other tools were, blade knives, side scrapers microliths, burins, drills, denticulated and notch blades and arrow points. Bakla Tepe Late Chalcolithic and Early Bronze Age chipped stone industry resembles to Greece and especially Aegean Islands. In other words, Bakla Tepe has similarities with Aegean in production of Late Chalcolithic and Early Bronze Age tools, raw materials, cores and tool types.