Orkestra şefliği açısından Türk müziğindeki aksak ölçüler
Aksak measures of Turkish music in view of orchestral conducting
  1. Tez No: 81905
  2. Yazar: İBRAHİM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. RENGİN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
11 ÖZET Bu tez çalışmasında, geleneksel Türk Müziği'nde kullanılan usuller ile bunların çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinde ne şekilde yer aldıkları incelenmiştir. Bölüm I'de geleneksel müziğimizde kullanılan usul ve usulleri oluşturan öğeler incelenmiş daha sonra da bu usullerin sınıflandırılmaları yapılmıştır. Bölüm H'de ise çağdaş Türk bestecilerinin bu usulleri evrensel müzek dilinde kullanışları araştırılarak,“Aksak”Türk ritimlerinin çağdaş müzikte kullanımına örnek teşkil eden eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this thesis,“ usul”s thata are used in traditional Turkish music and their usage by contemporary Turkish composers are examined. In part I, the“usul”in our traditional music and the elements that form“usul”s are examined and cassified. In part II how contemporary Turkish composers have used those“usul”s in universal music language have been studied, and the works that can be good examples for“Aksak”Turkish rhythms is examined.