Impact of projects management in sustainable building construction
Sürdürülebilir bina inşaatında proje yönetiminin etkisi
- Tez No: 819040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, uzun yıllardır toplumun doğal kaynaklarını, altyapısını ve ekonomisini geliştirerek insanların yaşam standartlarını iyileştirmekle ilgilenmektedir. İnşaat endüstrisi, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için çok önemlidir ve bu nedenle sürdürülebilirlik kavramını benimsemelidir. Sürdürülebilir binada yeni süreçlerin ve çalışma uygulamalarının benimsenmesi, yeni teknolojiye uyum sağlama ihtiyacı nedeniyle zor olabilir ve bu da riskin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Bu engelleri aşmak için yeni görevler, icracılar ve roller hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Proje yöneticileri, belirli bir proje bağlamında benzersiz bir konumdadır ve bu nedenle, dahil olan tüm diğer taraflardan özel ilgiyi hak ederler. İnşaat sürecindeki rolleri nedeniyle, proje yöneticilerinin sürdürülebilir bina projelerinin başarıyla tamamlanmasını sağlama sorumluluğu vardır. Bunu yapmak için, geleneksel ve yeşil bina arasındaki farklar, yeşil inşaat sürecine ilişkin zorluklar ve proje yöneticilerinin rolleri ve görevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir literatür analizi yapılmıştır. Çözmeleri gereken zorluklar, sürdürülebilir bina sürecindeki rolleri çok önemlidir. Sürdürülebilir inşaatın benzersiz talepleri sayesinde, gerekli değişimlerin sağlanmasına yardımcı olabilirler. Sürdürülebilir bina projelerinin karmaşıklığına yanıt olarak, birincil işlevlerinden biri, proje katılımcıları arasında gelişmiş iletişim ve koordinasyonu kolaylaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development has, for many years, been concerned with improving people's standard of living by enhancing the community's natural resources, infrastructure, and economy. The building industry is crucial to achieving sustainable development and should therefore embrace the sustainability concept. The adoption of new processes and working practices in sustainable building can be difficult because of the need to adapt to new technology, which in turn necessitates careful consideration of risk. In order to solve these obstacles, it is vital to learn about new duties, performers, and parts. Project managers are in a unique position within the context of a given project, and as such, they deserve special consideration from all other parties involved. Because of their role in the construction process, project managers have a responsibility to ensure that sustainable building projects are completed successfully. In order to do this, a literature analysis was performed to learn more about the distinctions between conventional and green building, the difficulties regarding the green construction process, and the roles and duties of project managers. The challenges that they must solve, their part in the process of sustainable building is crucial. Thanks to the unique demands of sustainable construction, they can help enable the necessary shifts. In response to the complexity of sustainable building projects, one of their primary functions is to facilitate improved communication and coordination among project participants.