İnşaat projelerinde yapı bilgi modellemesi ile malzeme ve nakit akışının analizi
Analysis of materials and cash flow through building information modeling in construction projects
- Tez No: 942904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnşaat projelerinde malzeme ve nakit akışı yönetimi süreçlerinde, malzeme tüketimindeki değişkenlikler, harcama farklılıkları ve kaynak kullanımındaki uyumsuzluklar önemli zorluklar arasında yer almaktadır. Bu faktörlerin etkin bir şekilde yönetilememesi, koordinasyon eksikliğine yol açarak maliyetlerin artmasına, kaynak israfına ve proje teslim sürelerinde gecikmelere sebep olmaktadır. Dolayısıyla, inşaat projelerinin karmaşıklığının artmasıyla birlikte bilgisayar tabanlı ve otomatik sistemlere duyulan ihtiyaç kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, inşaat projelerindeki malzeme ve nakit akışını takip edebilecek bir model geliştirmektir. Bu kapsamda, 3D model oluşturulmuş ve Yapı Bilgi Modellemesi'nden (YBM) faydalanılarak Revit ve Navisworks yazılımları kullanılmıştır. Model, 4D seviyesinde zaman faktörü ve 5D seviyesinde maliyet verileri ile zenginleştirilerek geliştirilmiş ve projenin sanal simülasyonu oluşturulmuştur. Önerilen yöntemde, geliştirilen 5D model, YBM entegrasyonu sayesinde geleneksel yöntemlere kıyasla daha gelişmiş bir yapı yönetimi sunmaktadır. Ayrıca, zamana dayalı maliyet yönetimini içeren simülasyonlarla proje süreçleri optimize edilmektedir. Bu süreçte, proje yönetiminin farklı yönleri değerlendirilerek iş akışının belirli senaryolar altında nasıl optimize edilebileceği incelenmektedir. Ayrıca, her senaryo maliyet, zaman ve kaynak kullanımı kriterleri doğrultusunda analiz edilerek proje sürecine etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, YBM tabanlı sistemlerin projelerin finansal yönetimini iyileştirirken projelerin daha şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde yürütülmesini sağladığını göstermektedir. Böylece, bütçe tahminleri daha doğru yapılmakta, maliyet aşımları minimize edilmekte ve karar alma süreçleri hızlandırılarak proje başarı oranı artırılmaktadır. Araştırmanın bulgularına dayanarak, inşaat sektöründe 5D YBM sistemlerinin yaygınlaştırılmasının daha verimli ve sürdürülebilir projeler geliştirilmesine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In construction projects, variations in material consumption, differences in expenditures and inconsistencies in resource utilization are among the major challenges in material and cash flow management processes. The inability to effectively manage these factors leads to a lack of coordination, resulting in increased costs, resource waste and delays in project delivery timelines. Therefore, with the increasing complexity of construction projects, the need for computer-based and automated systems has become inevitable. In this context, the primary aim of the research is to develop a model that can track material and cash flow in construction projects. Within this scope, a 3D model was created using Building Information Modeling (BIM) with the help of Revit ve Navisworks software. The model was enhanced by incorporating the time factor at the 4D level and cost data at the 5D level, leading to the development of a virtual simulation of the project. In the proposed method, the developed 5D model, through BIM integration, offers a more advanced construction management approach compared to traditional methods. Additionally, project processes are optimized with simulations that incorporate time-based cost management. In this process, different aspects of project management are evaluated to examine how workflow can be optimized under specific scenarios. Furthermore, each scenario is analyzed based on cost, time and resource utilization criteria and its impact on the project process is comparatively assessed. The results indicate that BIM-based systems improve the financial management of projects, ensuring greater transparency and accuracy. As a result, budget estimates become more accurate, cost overruns are reduced and decision-making processes are accelerated, ultimately enhancing project success rates. Based on the research findings, it is anticipated that the widespread adoption of 5D BIM systems in the construction industry will contribute to the development of more efficient and sustainable projects.