Exploring sandy soils in krakow: From pleistocene terraces to anthropocene gardens
Krakow'da kumlu toprakların keşfi: Pleıstosen teraslardan antroposen bahçelere
  1. Tez No: 819048
  2. Yazar: AXEL CERON GONZALEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENGİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MICHAL GASIOREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, Krakow'daki kumlu toprakların özelliklerini, partikül boyutu dağılımına, dokusuna ve temel olarak World Reference Base for Soil Resources (WRB) dayalı olarak sınıflandırmasına odaklanarak tartışıyor. Çalışma, daha az antropojenik alanlardaki toprakların parçacık boyutu dağılımında daha homojen olduğunu ve kumlu dokulara sahip olma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, açıkça insanlaşmış bölgelerdeki topraklar daha yüksek silt içeriğine sahiptir. Kum içeriği ve çeşitli toprak özellikleri arasındaki korelasyon, artefaktlar ve insan baskısı ile negatif korelasyonlar ve parlaklık, kroma, lamel ve hafif podzolizasyon süreçleri ile pozitif korelasyonlar gösterir. Artefaktlı antropojenik topraklarda pH değerlerinin daha yüksek olması, insan faaliyetlerinden kaynaklanan fizikokimyasal değişiklikleri düşündürür. Araştırma ayrıca çalışma alanında tespit edilen ana materyalin, kum dağılımının ve çeşitli pedogenetik süreçlerin rolünü vurgulamaktadır. Topraklar, WRB'ye (2022) göre Anthrosols, Phaeozems, Umbrisols, Cambisols ve Arenosols olarak sınıflandırılır. Her bir toprak profilinin spesifik özellikleri ve sınıflandırması, organik madde birikimi, hafif podsolizasyon ve insan müdahalesi gibi faktörler dikkate alınarak açıklanmıştır. Ayrıca, rüzgar malzemelerinin eklenmesinin Krakow'daki toprak oluşum süreçleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the characteristics of sandy soils in Kraków, focusing on their particle size distribution, texture, and classification mainly based on World Reference Base for Soil Resources (WRB). The study reveals that soils in less anthropized areas are more homogeneous in particle size distribution and tend to have sandy textures. In contrast, soils in clearly anthropized regions have higher silt content. The correlation between sand content and various soil properties shows negative correlations with artefacts and anthropopressure, and positive correlations with brightness, chroma, lamellae, and slight podzolization processes. The pH values are higher in anthropized soils with artefacts, suggesting physicochemical changes due to human activity. The research also highlights the role of parent material, sand distribution, and various pedogenetic processes detected in the study area. The soils are classified as Anthrosols, Phaeozems, Umbrisols, Cambisols, and Arenosols based on the WRB (2022). The specific characteristics and classification of each soil profile are described, considering factors such as organic matter accumulation, slight podsolization, and human disturbance. Furthermore, the addition of aeolian materials was found to have a significant impact on the soil-forming processes in Kraków