Elektronik bileşenlerin çarpan jetler ile soğutulmasında nozul konumunun akış ve ısı transferi karakteristikleri üzerindeki etkisi
The effect of nozzle position on flow and heat transfer characteristics in jet impingement cooling of electronic components
  1. Tez No: 819047
  2. Yazar: MELİSA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞRA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, elektronik modüllerin bir dizi sıralı çarpan jet ile soğutulmasında nozul konumunun taşınımla ısı transferi ve akış karakteristiklerine etkileri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, en iyi soğutma etkinliğini veren nozul konfigürasyonunun belirlenmesidir. Çalışma, farklı nozul konumları (sjet/b=0, 0.166, 0.25, 0.375, 0.5) için üç ayrı kanal yüksekliğinde (H/Djet=3, 4, 5) ve beş ayrı jet Reynolds sayısında (Rej=6757, 8586, 10303, 12306, 14023) gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalar kapsamında modül yüzey sıcaklıkları ölçülmüştür. Sayısal çalışmalar ANSYS Fluent 2021 R2 yazılımı ile gerçekleştirilmiş ve düşük Reynolds sayılı SST k-ω türbülans modeli kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, jet Reynolds sayısı arttıkça soğutma etkinliğinin arttığı, nozul konumlarındaki değişimin modüllerin çevresindeki karmaşık akım yapısını önemli ölçüde etkilediği ve yerel ve ortalama ısı transfer karakteristiklerinde önemli değişimlere sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nozzle position on convective heat transfer and flow characteristics are investigated experimentally and numerically in the cooling of electronic modules with a series of impinging jets. The aim of the study is to determine the nozzle configuration that gives the best cooling efficiency. The study is conducted on three channel heights (H/Djet=3, 4, 5) and five jet Reynolds numbers (Rej=6757, 8586, 10303, 12306, 14023) for different nozzle positions (sjet/b=0, 0.166, 0.25, 0.375, 0.5). Module surface temperatures are measured in the experimental studies. Numerical studies are carried out with ANSYS Fluent 2021 R2 software, and the low Reynolds SST k-ω turbulence model is used. As a result of the studies, it is determined that the cooling efficiency increases as the jet Reynolds number increases, the change in nozzle positions significantly affects the complex flow structure around the modules, and causes significant changes in the local and average heat transfer characteristics.