Kovaryans analizi ve bir uygulama
Analysis of covariance and an application
- Tez No: 184763
- Danışmanlar: PROF.DR. SONER GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
KOVARYANS ANAL Z VE B R UYGULAMA(Yüksek Lisans Tezi)Hilal ŞAH NGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMart 2006ÖZETKovaryans analizi, ortak değişken(ler)in etkisi giderildikten sonra bağımlı değişken(ler)bakımından gruplar arasında fark olup olmadığının araştırılması için kullanılan biristatistiksel yöntemdir. Bu çalışmada, kovaryans analizi ile ilgili bilgiler verilmiş, tekbağımlı değişkenli varyans ve kovaryans analizi ile çok bağımlı değişkenli varyans vekovaryans analizi incelenmiştir. Uygulamada, Konya ilinin seçilen 5 ilçesine aittopraktaki kil (%), kum (%), mil (%), CaCO3 (%) miktarlarının etkisi giderildiktensonra yetişen şekerpancarı bitkisinin yaprakları ayasındaki N (%), P (%), K (%), Ca(%) miktarları bakımından 5 ilçe arasında fark olup olmadığını araştırmak için çokbağımlı değişkenli kovaryans analizi yapılmıştır. Bunun yanı sıra veriye tek değişkenli,çok değişkenli varyans analizi ve Sceheffe testi uygulanmıştır.Bilim Kodu :205.1.066Anahtar Kelimeler :Tek değişkenli kovaryans analizi ve çok değişkenli kovaryansanalizi, tek değişkenli varyans analizi ve çok değişkenli varyansanaliziSayfa Adedi :55Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Soner GÖNEN
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF COVARIANCE AND AN APPLICATION(M.Sc.Thesis)Hilal ŞAH NGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMarch 2006ABSTRACTThe Analysis of Covariance is a statistical method used for exploring whether there is adifference between the groups, in terms of dependent variables after removing theeffects of common variables. Within this study, information about the analysis ofcovariance is given and the analysis of single dependent- variable variance and co-variance and the analysis of multi dependent variable variance and co-variance isexamined. In application part, after the effects of sand (%), stone (%) and clay (%) isremoved from the soils of 5 districts of Konya, an analysis of multi dependent variableco-variance is made in order to explore if there is a difference between the 5 districts interms of the quantity of N (%), P (%), K (%), and Ca (%) among the leaves of sugarbeet grown in the area. Besides, the analysis of single variable and multi variablevariance and the Sceheffe test is applied to the data.Science Code :205.1.066Key Words :Analysis of covariance, multivariate analysis of covariance ,analysis of variance and multivariate analysis of variancePage Number :55Adviser :Prof. Dr. Soner GÖNEN