Induced partial saturation for liquefaction mitigation
Sıvılaşma iyileştirme yöntemi olarak kısmi doyguna indirgeme
- Tez No: 713506
- Danışmanlar: PROF. DR. MISHAC K YEGIAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Northeastern University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik ve Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sıvılaşmaya bağlı hasarlar hemen hemen her büyük depremde gözlemlenmiştir. Son yirmi yılda, sıvılaşma mekanizmasını anlamak ve kumların sıvılaşma potansiyelini analizine yönelik yöntemler geliştirmek için önemli miktarda araştırma yapılmıştır. Sıkılaştırma, drenaj ve enjeksiyon gibi birçok iyileştirme yöntemi sıvılaşma kaynaklı hasarlardan yapıları korumak için geliştirilmiştir. Ancak, bu mevcut iyileştirme yöntemleri yüksek bütçeli ve özellikle mevcut yapılar için sınırlı uygulanabilirliği vardır. Sıvılaşmaya eğimli zeminlerin uygun maliyetli ve pratik olarak iyileştirilmesi, dünya çapında acil bir ihtiyaçtır. Bu araştırma, yeni sıvılaşma azaltma tekniğini araştırarak ele almaktadır. Sıvılaşmaya duyarlı suya doygun zeminin boşluklarındaki suya küçük miktarlarda gaz/hava verilmesinin potansiyel yararlı etkisi incelenmiştir. Bu araştırma sonuçları, yalnızca küçük miktarda gaz/hava, suya doygun kumun boşluklarına girdiğinde sıvılaşma direncini önemli ölçüde artırabilir olduğunu göstermiştir. Bu potansiyeli araştırmak için, bu araştırmada hava sıkışmış gevşek kum numuneler iki deney düzeneği vasıtasıyla geliştirilmiştir. Bu teknikler drenaj-reşarj tekniği ve elektroliz teknikleri ile gaz üretimi ve hava tutulması olarak belirlenmiştir. Esnek bir pleksiglas sıvılaşma kutusu tasarlanmış ve imal edilmiştir. Numune hazırlama yöntemi olarak ıslak yağmurlama kullanılmıştır. Bir sarsma tablası üzerinde bu yeni düzenek kullanılarak, kısmi doygunluğun aşırı boşluk suyu basıncı üzerindeki etkisini belirlemek için doymuş ve hava hapsolmuş gevşek kum numuneleri üzerinde çevrimsel birim deformasyon kontrollü testler gerçekleştirilmiştir. Dane boyutu dağılımının ve zemin tabakasının yüksekliğinin gaz/hava kabarcıklarının sürekliliği üzerinde etkileri incelenmiştir. Ayrıca çapraz kuyu radar ölçümleri kısmi doygunluğu tespit etme çalışmaları yapılmıştır. Son olarak, derin bir zemin kolonunun kurulumu hazırlanmış ve kumun boşluklarında tutulan havanın sürdürülebilirliği ve difüzyonu araştırılmıştır. Sonuçlar, kısmi doygunluğun gaz üretimi (elektroliz) veya drenaj-reşarj yoluyla elde edilebileceğini göstermektedir. Çevrimsel testlerden elde edilen sonuçlar suya doygun kumlarda hapsolmuş gaz/havanın sıvılaşma mukavemetini ve aşırı boşluk suyu basıncı miktarında önemli azalma gösterdiği görülmüştür. Bu araştırma, indüklenmiş kısmi doygunluk yönteminin sıvılaşmayı azaltmak için potansiyel bir teknik fizibilitesini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Liquefaction-induced damages have been observed in almost every large earthquake. During the past two decades, significant amount of research has been performed to understand the mechanism of liquefaction and to develop methods to analyze liquefaction potential of sands. Many remedial measures, such as soil densification, drainage and grouting, have been explored and implemented to protect structures from liquefaction-induced damages. However, these existing remedial measures are expensive and have limited applicability, especially for existing structures. Cost-effective and practical improvement of liquefaction-susceptible soils has become an urgent need worldwide. This research addresses new liquefaction mitigation technique by exploring potential beneficial effect of introducing small amounts of gas/air in the liquefactionsusceptible soils. Recent liquefaction research results suggest that only small amount of air when introduced into the voids of saturated sand can significantly increase resistance to liquefaction. To explore this potential, in this research air entrapped loose sand specimens were developed by means of two experimental setups; gas generation by electrolysis and air entrapment by drainage-recharge technique. A flexible Plexiglas liquefaction box was designed and manufactured and wet pluviation was used as specimen preparation method. Using a shaking table, cyclic strain controlled tests were performed on saturated and air-entrapped loose sand specimens to determine the effect of partial saturation on excess pore water pressure build up. The effect of grain size distribution, height of the soil layer on the applicability of the techniques and thesustainability of air/gas bubbles were also investigated. In addition, the use of cross-well radar in detecting partial saturation was explored. Finally, a setup of a deep soil column was prepared and the sustainability and diffusion of air entrapped in the voids of the sand were investigated. The results show that partial saturation could be achieved by gas generation (electrolysis) or by drainage-recharge. The results from cyclic tests demonstrate the beneficial effects of entrapped gas/air in saturated sands in providing liquefaction strength and considerable reduction in the amount of excessive pore water pressure generated during cyclic loading. This research demonstrated the potential technical feasibility of using induced partial saturation in sands for liquefaction mitigation.