Bis (asetilasetonato) dioksomolibden (VI) ile bazı tiyosemikarbazon türevleri arasındaki reaksiyonların incelenmesi
Investigation of the reactions between bis (acetylacetonato) dioxomolybdenum(VI) with some thiosemicarbazone derivatives
  1. Tez No: 819054
  2. Yazar: ELİF TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL EĞLENCE BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çok yönlü ligand özelliklerine sahip ve aynı zamanda Schiff bazlarının önemli bir sınıfı olan tiyosemikarbazonlar, literatürde çok sayıda yapısal analiz çalışmasına konu edilmiştir. Tez kapsamında konu edindiğimiz tiyosemikarbazonlar ve bunların geçiş metal kompleksleri; antimikrobiyal, antitümör ve antiviral gibi farmakobiyolojik aktivitelerinin bir sonucu olarak çok çeşitli farmakolojik uygulamalara sahiptir. Bir geçiş metali olan molibden, biyolojik açıdan önemli uygulamalar sergileyen bir metaldir ve aynı zamanda indirgenme-yükseltgenme reaksiyonlarında kofaktör olarak görev alır. Enzim sistemlerinde çok önemli rol oynadığı için, molibden kelatları katalizör sistemleri için uygun bir model oluşturabilir. Özellikle biyolojik olmak üzere çeşitli uygulama alanlarında yüksek aktivite gösteren bileşiklerin anlaşılması için, bu tipte molibden merkezli komplekslerin sistematik kombinasyonlarını elde etmek ve yapısal karakaterizasyonlarını gerçekleştirmek çok önemlidir. Çalışmamızda 5-metoksi/5-klorosalisilaldehit/S-Allil-N-Fenil/Hekzil/Siklohekzil tiyosemikarbazon ligandlarının (L) bis(asetilasetonato)dioksomolibden(VI) ile reaksiyonundan [MoO2(L)CH3OH] genel formülü ile gösterilen altı adet cis-dioksomolibden(VI) kompleksi sentezlendi. Ligand ve komplekslerin kimyasal yapıları elementel analiz ve UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR olmak üzere spektroskopik yöntemlerle karakterize edildi. Sentezi gerçekleştirilen komplekslerde ligandların fenolik oksijen, azometin azotu ve tiyoamit azotu olmak üzere tridentat ONN donör atomlar vasıtası ile koordinasyon sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones, which have versatile ligand properties and are also an important class of Schiff bases, have been the subject of many structural analysis studies in the literature. Thiosemicarbazones and their transition metal complexes that we have covered in the thesis have a wide variety of pharmacological applications as a result of its pharmacobiological activities such as antimicrobial, antitumor and antiviral. Molybdenum, a transition metal, is a metal with biologically important applications and also acts as a cofactor in reduction-oxidation reactions. Molybdenum chelates can form a suitable model for catalyst systems, as it plays a crucial role in enzyme systems. It is very important to obtain systematic combinations of these types of molybdenum-centered complexes and to perform their structural characterizations in order to understand compounds with high activity in various fields of application, especially biological. In our study, from the reaction of 5-methoxysalicyl aldehyde/5-chlorosalicylaldehyde-S-Allyl-N-Phenyl/Hexyl/Cyclohexyl thiosemicarbazone ligands (L) with bis(acetylacetonato)dioxomolybdenum(VI), six cis-dioxomolybdenum(VI) ligands represented by the general formula [MoO2(L)CH3OH] ) complex was synthesized. The chemical structures of ligands and complexes were characterized by elemental analysis and spectroscopic methods including UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR. In the synthesized complexes, it was determined that ligands provide coordination via tridentate ONN donor atoms, namely phenolic oxygen, azomethine nitrogen, and thioamide nitrogen