Bazı sübstitüe 2-hidroksi-benzofenon tiyosemikarbazonların oksomolibden(VI) kompleksleri
Oxomolybdenum (VI) complexes of some substituted 2-hyroxy-benzophenone thiosemicarbazones
  1. Tez No: 282797
  2. Yazar: BERAT İLHAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
2-hidroksibenzofenon S-metil-4-fenil-tiyosemikarbazon (LI), 5-kloro-2-hidroksibenzofenon S-metil-4-fenil-tiyosemikarbazon (LII) ve 5-kloro-4-metil-2-hidroksibenzofenon S-propil-4-fenil-tiyosemikarbazon (LIII) olmak üzere 3 yeni tiyosemikarbazon sentez edildi.Tiyosemikarbazon ligandlarının bis-asetilasetonato dioksomolibden(VI) [MoO2(acac)2] kompleksi ile reaksiyonundan, ikinci ligandların metanol, etanol, propanol, butanol, pentanol, etilen glikol monometil eter, etil asetat, alilalkol, DMF, ?-pikolin, piridin ve isoamilalkol olduğu [MoO2(L)D] genel formülü ile gösterilen 24 adet yeni cis-dioksomolibden(VI) çelat yapılı kompleks izole edildi.Stabil kristal katı formundaki bu kompleksler elementel analiz ve iletkenlik ölçümleri yanısıra elektronik, infrared, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektroskopisi ile kararkterize edildi. Uygun tek kristali elde edilebilen kompleksler, [MoO2(LI)Propanol], [MoO2(LII)Pentanol], [MoO2(LII)Alilalkol], [MoO2(LIII)Metanol] ve [MoO2(LIII)Propanol] tek kristal X-ışını kırınımı yöntemi ile ayrıca incelenerek yapıları hakkında detaylı bilgi verildi.
Özet (Çeviri)
The three new ligands have been synthesized namely 2-hydroxybenzophenone S-methyl-4-phenyl-thiosemicarbazone (LI), 5-chloro-2-hydroxybenzophenone S-methyl-4-phenyl-thiosemicarbazone (LII) and 5-chloro-4-methyl-2- hydroxybenzophenone S-propyl-4-phenyl-thiosemicarbazone (LIII).By the reaction of thiosemicarbazone ligands with bis-acetylasetonato dioxomolybdenum(VI) [MoO2(acac)2] complex, 24 new cis-dioxomolybdenum(VI) chelate complexes in general formula [MoO2(L)D] have been isolated containing methanol, ethanol, propanol, butanol, pentanol, ethylene glycol monomethyl ether, ethyl acetate, allylalcohol, DMF, ?-picoline, pyridine and ısoamylalcohol as a second ligand.The these stable crystal solid formed complexes have been characterized by elementel analysis, conductivity measurements, electronic, infrared, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectroscopies. Structures of [MoO2(LI)Propanol], [MoO2(LII)Pentanol], [MoO2(LII)Alilalkol], [MoO2(LIII)Metanol] and [MoO2(LIII)Propanol] complexes, whose single crystals can be obtained properly, have been further analysed by X-ray single crystal diffraction method and detailed structure information is given about these complexes.