Determination of abiotic stress tolerance genes in gypsophila perfoliata
Gypsophila perfoliata'da abiyotik stres tolerans genlerinin belirlenmesi
- Tez No: 819056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bor toksisitesi Türkiye'de yerel bir mikro besin sorunu olup yapraklarda sararma ve nekroza, meyvelerde sayı, boyut ve ağırlıkta azalmaya neden olarak ürün verimini düşürmektedir. Bor hiperakümülatör türlerinde toksik bor stresi ile ilgili genlerin tanımlanması, bitkilerde bor tolerans mekanizmalarını aydınlatacağı düşünülmektedir. Bu düşünce göz önünde bulundurularak, bor stresi verilmiş G. perfoliata yaprak ve kök cDNA kütüphaneleri oluşturulmuştur. cDNA kütüphaneleri maya hücrelerine transforme edilip yüksek konsantrasyondaki H3BO3 varlığında taramaları gerçekleştirilmiştir. Bor toleransı gösteren 10 transformant arasından 1 transgenik maya plasmidi seçilip yeni nesil dizileme yapıldıktan sonra gen özellikleri BLASTX kullanılarak açıklanmıştır. Sonuçlar, tanımlanan GpEEFA1a geninin Saccharomyces cerevisiae'da stres sinyali metabolizmasını geliştirdiğini göstermektedir. Maya hücrelerinin seçilen plazmit ile retransformasyonu, hücrelerde bor toleransı sağlamıştır. Bu stresle ilişkili genin ekspresyon seviyeleri qPCR ile G. perfoliata yapraklarında kontrol edilmiştir. Bu çalışmada sonuç olarak G. perfoliata'da hafif bor toleransı sağlayan bir gen belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Identification of genes related to toxic boron stress in boron hyperaccumulator species is thought to illuminate boron tolerance mechanisms in plants. With this in mind, toxic amount boron treated G. perfoliata leaf and root cDNA libraries were created. cDNA libraries were transformed into yeast cells and screened in the presence of high concentration of H3BO3. After selecting 1 transgenic yeast plasmid among 10 boron-tolerant transformants and next generation sequencing, gene properties were annotated using BLASTX. The results show that the identified GpEEFA1a gene enhances stress signal metabolism in Saccharomyces cerevisiae. Retransformation of yeast cells with the selected plasmid provided boron tolerance in the cells. Expression levels of this stress-related gene were checked by qPCR in G. perfoliata leaves. In this study, a gene providing slightly boron tolerance was identified in G. perfoliata.