Akut inmeli hastalarda Maresin-1'in inflamatuvar süreçlerle ilişkisi
The relationship between Maresin-1 and inflammatory processes in patients with acute stroke
- Tez No: 881530
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA KABAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, tüm dünyada ikincil ölüm nedeni olup, özellikle gelişmekte olan ülkelerde inme sonrası meydana gelen fonksiyonal kayıpların tedavileri sağlık harcamalarında önemli bir paya sahiptir. İnflamasyon hem inme patogenezinde hem de etiyolojisinde öne çıkan bir süreçtir. Bu araştırmada amacımız, deneysel ve in vitro çalışmalarda antiinflamatuvar ve inflamasyon çözülmesinde etkileri gösterilmiş bir mediyatör olan maresin-1 düzeylerini iskemik inme hastalarında belirlemek ve diğer inflamatuvar parametrelerle karşılaştırarak ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan çalışmaya akut iskemik inme tanılı 58 hasta ile hikayesinde ve muayenesinde saptanan herhangi bir sağlık sorunu olmayan 30 sağlıklı birey dahil edildi. Olguların sosyodemografık özellikleri ve sigara kullanımı bilgisi kaydedildi. Ek olarak hasta grubu için inme ile ilgili risk faktörleri, antiagregan kullanımı öyküsü, mevcut inme lokalizasyonu, trombektomi bilgisi ve inme şiddeti olgu rapor formuna kaydedildi. Kontrol ve hasta gruplarından alınan venöz kan örneklerinden santrifüj sonrası ayrılan serumlar çalışma gününe kadar -80°C'de saklandı. Maresin 1, ELISA yöntemi, lipoprotein ile ilişkili fosfolipaz A2 otomatize kemilüminesans, serum amiloid A ve C-reaktif protein ise sırasıyla otomotize nefelometrik ve türbidimetrik yöntem ile çalışıldı. Bulgular: Araştırmamızda maresin-1 düzeyi iskemik inme grubunda kontrol grubuna göre daha düşük saptandı (sırasıyla, 1229,78±215,65 pg/mL ve 1310,91±148,68 pg/mL). Hasta grubunda CRP ve serum amiloid A düzeyleri sağlıklı kontrole göre anlamlı yüksek olarak izlenirken, her iki grup arasında lipoprotein ile ilişkili fosfolipaz A2 konsantrasyonları açısından bir fark görülmedi. İskemik inmeli hastaların CRP ve maresin-1 düzeyleri arasında pozitif bağıntı bulundu (rho=0,281, p=0,033). Sonuç: Antiinflamatuvar ve inflamasyon çözücü özelliklere sahip olan maresin-1 kan düzeyi akut iskemik inmeli hastalarda azalmakta, sistemik inflamatuvar belirteç düzeyleri ise arttmaktadır. Araştırmamız iskemik inmede inflamatuvar süreçlerin önemli role sahip olduğunu göstermiştir. Bu veriler, iskemik inme durumunda maresin-1 tüketiminin arttığını düşündürtmektedir. Çalışmamız bu alanda yürütülmüş ilk klinik çalışmalardan olması nedeniyle daha çok katılımcının dahil olduğu klinik çalışmalar ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Stroke is the second leading cause of death worldwide, and the treatment of disabilities after stroke has a significant share in health expenditures, especially in developing countries. Inflammation is considered as a factor involved both in etiology and pathogenesis of stroke. In this study, we aimed to determine the levels of maresin 1, which antiinflammatory and inflammation resolution effetcts have been demonstrated in experimental and in vitro studies, and explore its relationship with other inflammatory markers in acute ischemic stroke. Materials and Methods: This prospective study included 58 patients with acute ischemic stroke and 30 healthy volunteers, without any health problems according to history and physical examination, as the control group. Sociodemographic characteristics and smoking status of all participants were recorded In addition, for the patient group, information on stroke-related risk factors, use of anti-aggregants, stroke location, presence of thrombectomy and stroke intensity were recorded. Venous blood samples collected from all the participants were centrifuged, and sera were freezed at -80° C until analysis. Maresin-1 levels were measured by an ELISA, lipoprotein-associated phospholipase A2 levels were determined by an automated chemiluminescence, finally serum amyloid A and C-reactive protein levels were measured by automated nephelometric and turbidimetric methods, respectively, Results: In this study, maresin-1 levels of the stroke group were less then the control group (1229.78±215.65 pg/mL vs. 1310.91±148.68 pg/mL). CRP and serum amyloid A levels were increased in the ischemic stroke group, whereas lipoprotein-associated phospholipase A2 levels were indifferent. Maresin-1 and CRP levels were found to be positively correlated in the patient group (rho=0,281, p=0,033). Conclusion: Maresin-1, exerting antiinflammatory and resolutive effects, concentrations decrease and systemic inflammatory markers increase in acute ischemic stroke. In this study, we demonstrated the important role of inflammatory processes in clinical ischemic stroke settings. Our results suggest that in ischemic stroke maresin-1 is depleted. This study is one of the very few studies conducted in clinical settings, therefore further studies including more participants are needed to verify our results.