Annelerin ev kazalarına yönelik aldıkları güvenlik önlemleri ve ev kazalarında ilk yardım öz-yeterlilik durumlarının belirlenmesi
Determination of safety precautions taken by mothers for home accidents and their first aid self-efficacy in home accidents
  1. Tez No: 819157
  2. Yazar: EBRU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÇALBAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma annelerin ev kazalarına yönelik aldıkları güvenlik önlemleri ve ev kazalarında ilk yardım öz-yeterlilik durumlarının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. Araştırmanın evrenini,Ağrı il merkezinde bulunan okul öncesi kurumlarda eğitim gören 2200 çocuğun annesi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenip, 356 anneden veri toplanmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgiler Formu, Ev Kazalarına Yönelik Veri Toplama Formu, Annelerin Ev Kazalarına Yönelik Aldıkları Önlemleri Belirleme Formu ve Ev Kazalarında İlk Yardım Öz-yeterlilik Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplandı. Verilerin analizleri IBM SPSS Statistics 26 paket programı ile yapıldı. Verileri değerlendirilirken sayı, yüzde, ortalama, Anova ve T-Testi kullanılmıştır. Çocukların %57,6'sı ev kazası geçirmiş ve en sık olarak %42,4 düşme,%33,8 çarpma ve %10,3 yanık yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the safety measures taken by mothers for home accidents and their first aid self-efficacy in home accidents. The study was descriptive and cross-sectional. The population of the study consisted of the mothers of 2200 children studying in preschool institutions in Ağrı city center. Stratified sampling method was used to determine the sample to represent the population and data were collected from 356 mothers. Data were collected face-to-face using the Introductory Information Form, Data Collection Form for Home Accidents, Form for Determining the Measures Taken by Mothers for Home Accidents and First Aid Self-Efficacy Scale for Home Accidents. Data were analyzed with IBM SPSS Statistics 26 package program. Number, percentage, mean, Anova and T-Test were used to evaluate the data. It was found that 57.6% of the children were exposed to home accidents. The type of accidents experienced by the children were; 42.4% falls, 33.8% bumps and 10.3% burns.