İngiltere'de Müslüman tahkim heyeti ve Aile Hukuku uygulamaları
Muslim arbitration tribunal and Family Law practices in England
  1. Tez No: 819194
  2. Yazar: KÜBRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İngiltere aldığı dış göçlerle içerisinde Müslümanlar, Hindular, Yahudiler ve Sihler gibi farklı dini azınlık grupların yaşadığı, hukuki çoğulculuk anlayışının var olduğu Hıristiyan bir ülkedir. İngiltere içerdiği farklı dini gruplara 1996' daki Tahkim Yasası kapsamında dini uyuşmazlıklarının çözümü için bazı haklar tanımıştır. Bu yasa kapsamında kurulan ve İngiltere'deki Müslümanlar için önemli bir kurum olan Müslüman Tahkim Heyeti (MAT) Nuneaton 'da 2007 yılında kurulmuştur. Tezimde incelediğim kurum olan MAT, Anglo- Sakson Hukuku (Common law) ile İslam hukukunu mezceden senkretik bir hukuki iç yapıya sahiptir. İslam aile hukukunun formel ve informel uygulayıcılarından biri olan bu heyet sistemi, İngiltere'deki Müslümanların aile ve iş hukukuna dair davalarının çözümünde önemli bir role sahiptir. Bu tezde MAT 'ın evlilik, aile içi uyuşmazlıklar, boşanma, muhāleʿa ve hidane gibi arabuluculuk ve tahkime konu olabilen davaları ele alınacaktır. Ayrıca bildiride, MAT 'a başvuran Müslüm topluluğun diyani ve yasal sorunlarını çözerken başvurdukları metotlar ve yaklaşımlara değinilerek arabuluculuk ve tahkim pratiklerine de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The United Kingdom is a Christian country where different religious minority groups such as Muslims, Hindus, Jews and Sikhs live and where legal pluralism exists. Within the scope of the Arbitration Act of 1996, the UK has granted certain rights to different religious groups for the resolution of religious disputes. The Muslim Arbitration Panel (MAT), an important institution for Muslims in the UK, was established in Nuneaton in 2007. MAT, the institution I examined in my thesis, has a syncretic legal structure that combines Anglo-Saxon common law and Islamic law. As one of the formal and informal practitioners of Islamic family law, this tribunal system has an important role in the resolution of family and labor law cases of Muslims in the UK. This thesis focuses on MAT's mediation and arbitration cases such as marriage, domestic disputes, divorce, muhāleʿa and khidāna. In addition, the paper will discuss the methods and approaches used by the Muslim community in resolving their religious and legal issues, including the practices of mediation and arbitration.