Meme rekonstrüksiyon hastalarında preoperatif ve postoperatif cinsel yaşamın araştırılması
Research on preoperative and postoperative sexual life in breast reconstruction patients
  1. Tez No: 819200
  2. Yazar: MUHAMMED REVAHA KIRTILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ SEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Meme dokusunun kanser, travma ve yanık gibi faktörlere bağlı kaybı sonrası uygulanan meme rekonstrüksiyon işlemleri hastaların sosyal ve mental iyilik halini düzelten prosedürlerdir. Hastaların kendi dokuları veya implant materyalleri kullanılarak gerçekleştirilen bu rekonstrüksiyon işlemleri sonrasında hastaların cinsel ve psikososyal durumlarında olumlu yönde gelişim olduğu bilinmektedir. Meme dokusunun önemli bir cinsel obje olması nedeniyle yapılan rekonstrüksiyon ameliyatlarının bu hastaların cinsel yaşam kalitesine olan etkisinin araştırılması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada kliniğimizde meme rekonstrüksiyonu yapılmış olan hastaların standart ölçekler üzerinden vücut beden algısı ve cinsel yaşam kalitesi araştırıldı. BREAST-Q rekosntrüksiyon modülü, Kadın Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği uygulanarak kriterlere uyan 96 kadın hastaya birebir görüşme şeklinde bu ölçekler uygulandı. Elde edilen sonuçlar SPSS programı ile değerlendirilerek çalışmanın istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda meme implantı ile meme rekonstrüksiyonu yapılan hastaların, otolog doku ile rekonstrüksiyon yapılan hastalara göre cinsel iyilik hallerini diğer bir değişle cinsel özgüven ve cinsel sağlıklarının anlamlı ölçüde düzeldiği görüldü. Psikososyal iyilik hali, memelerden ve sonuçtan hem otolog hem de implant ile rekonstrüksiyon yapılna hastalar eşit derecede memnundu. Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği puanlarına göre rekonstrüksiyon grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Breast-Q ölçeği Seksüel modülü puanları imlant ile rekonstrüksiyon yapılan grupta yüksek bulundu. Bu fark Mann-Whitney U testine göre anlamlı bulundu. Ayrıca araştırmamızın ikincil bir sonucu olarak meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu yapılan bekâr hastaların psikososyal iyilik hali evli olanlardan daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast reconstruction procedures performed after the loss of breast tissue due to factors such as cancer, trauma, and burns are procedures that improve patients' social and mental well-being. It is known that these reconstruction procedures, which are performed using the patients' own tissues or implant materials, result in positive developments in patients' sexual and psychosocial conditions. Due to the significant role of breast tissue as a sexual object, this study was conducted to investigate the impact of reconstructive surgeries on the sexual quality of life of these patients. Materials and Methods: In this study, patients who underwent breast reconstruction at our clinic were assessed for body image perception and sexual quality of life using standardized scales. The BREAST-Q reconstruction module, Female Sexual Quality of Life Questionnaire, and Female Sexual Function Index were administered to 96 female patients who met the criteria through individual interviews. The obtained results were evaluated using the SPSS program for statistical analysis of the study. Results: The study revealed that patients who underwent breast reconstruction with implants showed significant improvement in their sexual well-being, specifically in terms of sexual confidence and sexual health, compared to patients who underwent reconstruction with autologous tissue. Psychosocial well-being was equally satisfactory among patients who underwent reconstruction with both autologous tissue and implants, in terms of satisfaction with the breasts and the overall outcome. There was no significant difference in the scores of the Female Sexual Quality of Life Questionnaire and the Female Sexual Function Index among the reconstruction groups. However, the Breast-Q scale scores for the Sexual module were found to be higher in the implant reconstruction group. This difference was statistically significant according to the Mann-Whitney U test.