İslam boşanma hükümlerinin yahudilik, Hristiyanlık ve Hinduizm ile mukayesesi
Comparison of Islamic divorce law with Judaism, Christianity and hinduism
  1. Tez No: 819214
  2. Yazar: ABU TAYUB MD NAZMUSSAKIB BHUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Boşanma, evliliğin yasal sorumluluklarının iptali veya yeniden düzenlenmesi, ülke veya dinin hukuk sistemi çerçevesinde karı koca arasındaki evlilik bağlarının kesilmesidir. Kısaca boşanma, evlilik ilişkisini sona erdirme sürecidir. Dünyanın çoğu dininde boşanmayla ilgili yasalar vardır. İslam'da boşanmaya izin verilir ve çeşitli biçimler alabilmektedir; bazıları koca (Talak), bazıları karısı (Hul') ve bazıları da mahkeme (Tefrik) tarafından başlatılmaktadır. Yahudilikte, Tevrat'a göre, sadece kadının zina etmesi nedeniyle boşama caizdir. Ancak Halahah (modern Yahudi hukuku), zinanın yanı sıra zülm etmek, terk etmek gibi belirli koşullar altında boşanmaya izin vermektedir. Yahudilikte, kocanın karısına mahkeme tarafından hazırlanan bir boşanma belgesi (Get) vermesiyle boşanma gerçekleşmektedir. Hıristiyanlıkta boşanmaya farklı bir şekilde bakılmaktadır. Katolik kilisesi boşanma yerine evliliğin feshi (iptal) ve fiziksel ayrılığa izin verirken, Ortodoks ve Protestan kiliseleri zina, irtidat, yasadışı evlilik gibi belirli koşullar altında boşanmaya izin vermektedir. Hinduizm bu dinlerden farklıdır. Dini metinlere göre evlilik, Hinduizm'de kutsal bir ayin olduğundan, bu bağ bir kez kabul edildikten sonra her iki tarafça da hayatları boyunca sürdürülmelidir. Bu nedenle, Hindu kutsal metinlerinde diğer dinler gibi boşanma için özel bir hüküm bulunmamaktadır. Bununla birlikte, 1955'ten önce kastlar arasında bazı boşanma biçimleri bulunabilmektedir. Nitekim, 1955 yılında Hindu Evlilik Yasası'nın (Hindu Marriage Act, 1955) onaylanmasından sonra, Hinduizm'de belirli sebep ve koşullar altında boşanmaya izin verilmektedir. Bu araştırma, İslam'daki boşanma hukuku ile Yahudilik, Hristiyanlık ve Hinduizm'deki boşanma hukuklarını karşılaştırmalı bir çalışma ile ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İslam'da boşamaya ilişkin hükümler ele alınmıştır. İkinci bölüm, Yahudilik, Hristiyanlık ve Hinduizmdeki boşanma hukuklarını incelemektedir. Üçüncü ve son bölüm, bu dört dinin boşanmayla ilgili hukuklarının karşılaştırmalı bir tartışmasını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Divorce is the cancellation or reorganization of the legal responsibilities of marriage, breaking the marital ties between husband and wife under the legal system of the country or religion. In short, it is the process of dissolving a marital relationship. Most religions of the globe have laws regarding divorce. In Islam, divorce is allowed and permissible. But it is often discouraged and can take various forms; some are initiated by the husband (Talak), some by the wife (Khula'), and some by the court (Tafriq). In Judaism, according to the Torah, it is permissible only for the cause of adultery of the wife. But the Halakhah (modern Jewish law) allows divorce under certain conditions like torture, abandonment, adultery etc. In Judaism, a divorce occurs after the husband gives his wife a divorce certificate (Get) prepared by the court. In Christianity, divorce is viewed differently. While the Catholic church allows annulment instead of divorce, Orthodox and Protestant churches allow divorce under certain conditions, such as adultery, apostasy, unlawful marriage, etc. Hinduism is different from these religions; according to religious texts, since marriage is a sacrament, once this bond is accepted, it must be maintained by both parties throughout their lives. Hence, no specific law for divorce can be found in the Hindu scriptures. However, some forms of divorce could exist among castes before 1955. Indeed, after ratifying the Hindu Marriage Act in 1955, divorce is permitted under specific reasons and conditions in Hinduism. This research aims to reveal a clear concept of divorce law in Islam, Judaism, Christianity, and Hinduism with a comparative study. In this regard, our study is divided into three parts. In the first chapter, the provisions regarding divorce in Islam are discussed. The second chapter examines divorce laws in Judaism, Christianity, and Hinduism. The third and final chapter presents a comparative discussion of the laws of these four religions regarding divorce.