Kazak Türkçesinde 'deve' ile ilgili söz varlığı ve metinler
- Tez No: 209734
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLŞEN SEYHAN ALIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalısmada, Kazak Türkçesinde ?deve? sözcügü ve kullanımını içeren söz varlıgı ortaya konulmaya çalısılmıs ve Türkiye Türkçesiyle ortak kullanımlar tespit edilmistir. Öncelikle söz varlıgı üzerinde durulmus; elde edilen bilgi Derleme Sözlügü, Tarama Sözlügü, Türkçe Sözlük ile Atasözleri ve Deyimler Sözlügündeki benzer sözcük, türev, birlesik yapı, deyim ve atasözleri ile karsılastırılarak birlikte verilmistir. Ayrıca deve ile ilgili metinlerin Kazak Türkçesi ile yazılmıs orijinalleri ile Türkiye Türkçesine aktarımı da gerçeklestirilmis, böylece söz varlıgında sıraladıgımız birçok kelimenin edebiyattaki kullanımlarına da ulasılmıstır. Metinler; hikâye, makale, halk öyküsü, üst baslıklarıyla degerlendirilebilir. Asıl varılan nokta ise Kazak Türkçesinde ?deve? sözcügünün varlıgı, Kazak kültüründeki yerinin tespitidir. Bu tespit bize, Kazakistan'da devenin gerek kültürel açıdan, gerek söz varlıgı açısından Türkiye ile karsılastırılamayacak boyutta oldugunu da göstermis bulunmaktadır. Bu tespit ve ortaya çıkan sonuç, sadece dil ve edebiyat açısından degil, aynı zamanda Türk halk bilimi açısından da önem arz etmektedir. Bu tür çalısmaların artması, Arat'ın da (1977. slam Ansiklopedisi, ?Kazakistan?, c.6, s.494?505, MEB, stanbul) ifade ettigi gibi, belki de iki yüz yıla yakın zamandır birbirinden uzak kalmıs Türk topluluklarının yakınlasması, tabiri caizse, tekrar birbirlerini tanımaları ve anlamaları açısından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is surveyed the vocabulary including the meanings of ?camel? word and its usage in Kazakhstan Turkish and it is tried to determine its similarities and common points in Kazak and Turkey Turkish. Firstly, the vocabulary is defined, then similar and synonymous words, derivatives, combined structural words, idioms and proverbs are compared to anthology dictionary, skimming dictionary, Turkish dictionary, proverbs and idioms dictionary and then mentioned together in the study. Additionally, the texts related to ?camel? are also transferred to this study, and the usage and expression of the most words listed in the vocabulary are found in literature. The texts, stories, article, folk stories is evaluated as their headings in general. The final point aimed in this study is the word of ?camel? in Kazak Turkish and to determine its position in Kazak Culture. This findings and determination indicate and prove that ?camel? word is incomparable level in Kazakhstan and Turkey Turkish by considering both cultural and vocabulary view. The results and findings of this study are not even as important as for both Kazak and Turk Turkish, it is also very important in the perspective of Turk Folk Science. The increase of that kind of studies in the literature, as Arat (1977. slam Ansiklopedisi, ?Kazakistan?, c.6, s.494?505, MEB, stanbul) was stated, causes all Turk population having been far away for two centuries to become closer, in all honestly it is also important to know and understand each other again.