Pamuklu kumaş yüzeylerine multifonksiyonel özellik kazandırılmasıüzerine bir araştırma
A study on adding multifunctional characteristics to cotton fabricsurfaces
- Tez No: 819253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BOZACI, DOÇ. DR. AYLİN ALTINIŞIK TAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, pamuklu kumaşların multifonksiyonel hale getirilmesi konusunda çalışmalar yürütülmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, grafen oksit silan ile modifiye edilerek (GOS) emdirme yöntemiyle pamuklu kumaşlara uygulanmıştır ve plazma modifikasyonu kullanılarak, pamuklu kumaşların farklı özellikleri geliştirilmiştir. Silan modifiye grafen oksit ile işlem gören kumaşların yüzey direnci, UV koruma ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Ayrıca kumaşların karakterizasyonu için XRD, TGA, FT-IR ve SEM analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, GOS ile işlemin multifonksiyonel pamuklu kumaşların elde edilmesinde etkili bir yöntem olduğunu belirlenmiştir. Bu çalışmaların sonuçları, tekstil endüstrisinde kullanılan malzemelerin kalitesini ve dayanıklılığını artırarak pamuklu kumaşların işlevselliğini artırmak için yeni ve etkili bir yöntem sunmaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to develop multifunctional cotton fabrics. For this purpose, cotton fabrics were treated with silane modified graphene oxide (GOS) via the padding method, and plasma modification was utilized to improve the different properties of the cotton fabrics. The surface resistance, UV protection, and antimicrobial activities of the fabrics treated with silane-modified graphene oxide were investigated. In addition, XRD, TGA, FT-IR and SEM analyses were used for characterization of the samples. As a result, it was determined that the treatment with GOS is an effective method for obtaining multifunctional cotton fabrics. The results of these studies provide a new and effective method to enhance the functionality of cotton fabrics by improving the quality and durability of materials used in the textile industry.