Doğal mordanlar ve farklı bitkilerle ekolojik baskı uygulamaları
Natural mordants and ecological printing applications with different plants
  1. Tez No: 551951
  2. Yazar: CANSEL ÖZEL DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada; sirke yoğurt, maya, ile mordanlanan pamuklu dokuma kumaş yüzeyine acemborusu, akasya, Amerikan glediçyası, akkavak, Antep fıstığı, ayçiçeği, çınar, çilek, gül, karaağaç, melisa, palamut meşesi, doğu mazısı, nar, sarı papatya, sardunya, iğde, kokar ağaç yaprakları ve kokar ağaç tohumu kullanılarak“buharda rulo baskı tekniği”ile yapılan ekolojik baskılarda, bitkilerin doğal mordanlarla vereceği sonucun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla sirke, yoğurt, ve maya ile mordanlanan 19'ar adet pamuklu dokuma kumaş yüzeyine toplam 57 adet ekolojik baskı uygulaması yapılmış, baskılar biçim özellikleri bakımından görsel olarak, sürtünme (kuru-yaş), yıkama ve ışık haslıkları bakımından değerlendirilmiştir. Bitkiler dış hatları, yaprak-tohum dokusu bakımından değerlendirildiğinde 14 bitki türünün dış hatları ve yaprak-tohum dokusunun pamuklu dokuma kumaş yüzeylerinde iyi sonuç verdiği, 5 bitki türünün ise pamuklu dokuma kumaş yüzeyinde iyi sonuç vermediği tespit edilmiştir. Sürtünme haslıklarının genel olarak iyi düzeyde, yıkama haslıklarının oldukça iyi düzeyde ve ışık haslıklarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Görsel açıdan en iyi sonucu veren farklı bitkiler ve mordan kullanılarak pamuklu dokuma kumaş yüzeylerine toplam 12 adet yüzey tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; vinegar, yoghurt, yeast mordanted cotton fabric surface with novicepipe, acacia, American gledice, whitepoplar, Pistachios, sunflower, plane, strawberry, rose, elm, lemon balm, valonia oak, oriental arborvitae, pomegranate, yellow daisy, pelargonium, oleaster, ailanthus altissima leaves and ailanthus altissima seed the aim of this study was to determine the results of plants with natural mordants in ecological pressures made by using“steam roll printing technique”. For this purpose vinegar, yogurt, yeast and 19 pieces of mordant, a total of 57 ecological printing applications were made prints in terms of form characteristics visually, friction (dry-wet), washing and light fastness. When evaluated visually, it was found that 14 plant species gave good results visually and 5 plant species did not give good results. It was determined that friction diseases were quite good and light fastness was low. A total of 12 surface designs were made on cotton woven fabric surfaces using different plants and mordant which gave the best results visually.