Giresun Üniversitesi güre kampüsünün elektrik enerji kalitesinin incelenmesi ve simülasyon yardımıyla çözüm önerilerinin sunulması
Investigation of the electrical energy quality of Giresun University gure campus and submission of solutions with the help of simulation
- Tez No: 819266
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elektrik enerjisine olan ihtiyacın artması ile beraber, daha güvenilir olan ve de daha kaliteli elektrik enerjisi ihtiyacı doğmuştur. Son senelerde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanıma sunulan güç elektroniği elemanlarının sayısının artması güç kalitesi sorunlarını yani harmoniği vb. çoğaltmaktadır. Bu soruna neden olan etkilerin yok edilmesi gerekmektedir. Elektrik enerjisinin kaliteli bir biçimde sağlanabilmesi için enerjinin sürekliliği, gerilimin kararlılığı, frekansın kararlılığı, akımın kararlılığı, güç faktörünün bire yaklaşması, faz gerilimlerinin dengesi, faz akımlarının dengesi, akımdaki harmonik miktarlarının ve de gerilimdeki harmonik miktarlarının istenilen değerlerde olması gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Harmoniklerin etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek amacıyla pasif harmonik filtre ve aktif harmonik filtre kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Giresun Üniversitesi Güre Kampüsünde bulunan birimlerin enerji kalitesi enerji analizörü CA 8333 ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafik yardımıyla bilgisayar ortamına taşınarak MATLAB/Simulink'te modellenmiştir. Modelleme neticesinde birimlerin ölçüm sonucuna dayanarak tek ayarlı şönt filtre ve seri aktif güç filtresi tasarlanıp, sistemdeki harmoniklerin filtre kullanımından sonraki sonuçlarını görebilmek için FFT analizi yapılıp sonuçları verilmiştir. Doğrusal olmayan yüklerin harmoniklerini filtre kullanarak ve filtre kullanmadan ki sonuçları analiz edilmiştir. Tasarımlardan elde edilen sonuçlar incelendiğinde, elde edilen verilerin Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) harmonik limitleri içerisinde olup olmadığı konusunda bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increment in the need for electrical energy, the need for more reliable and higher quality electrical energy has arisen. With the development of technology in recent years, the increment in the number of power electronic elements presented for use has increased power quality problems, that is, harmonics, etc. The effects that cause this problem need to be removed. To provide high quality electrical energy, different criteria such as the continuity of energy, the stability of voltage and frequency, and current, the power factor approaching one, the equilibrium of phase voltages and phase currents, the harmonic amounts in the current and the harmonic amounts in the voltage should be considered. Passive harmonic filter and active harmonic filter are used to remove or minimize the effects of harmonics. In this thesis study, the energy quality of different units in Giresun University Güre Campus has been examined with the energy analyzer CA 8333. The obtained results have been transferred to the computer environment with the help of graphics and modelled in MATLAB/Simulink. As a result of modelling, a single tuned shunt filter and a serial active power filter have been designed based on the measurement result of units. In order to see the results of the harmonics in the system after the use of filter, the results have been given after the FFT analysis. The results with and without filters for harmonics of nonlinear loads have been analyzed. When the results obtained from the designs are examined, conclusions have been given about whether the obtained data are within the harmonic limits of the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).