Araç muayene istasyonlarında muayene süresinin iyileştirilmesi.
Improving inspection time at vehicle inspection stations.
  1. Tez No: 819265
  2. Yazar: BURHAN SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yalın üretim ilk olarak Toyota fabrikasında ortaya çıkmıştır. Doğuş sebebi ise Toyota'nın 1950 yılında tarihinin ilk ve tek greviyle karşı karşıya kalmasıdır. Bunun sonucunda yöneticiler bir arayış içerisine girmişlerdir. Bu arayışı kısa sürede çözüme kavuşturan dahi mühendis Taiichi Ohno'nun öncülüğünde sistemin temeli atılmış, o tarihten bu yana Toyota'da bir daha grev yaşanmamış ve Toyota otomotivde dünya devi haline gelerek diğer şirketlere örnek bir model olan“yalın üretim”anlayışını kabul ettirmiştir. Yalın üretim mevcut durumdaki gereksiz israf (Japonca'da muda) oluşturan, diğer bir ifade ile sürece değer katmayan tüm faaliyetlerin belirlenmesi ve bu israfların ortadan kaldırılması için yapılan faaliyetlerin tümüdür. Bu tez çalışmasında otomotiv alanında araç muayene istasyonundaki süreçler ele alınmıştır. Otomotiv alanında trafik güvenliği açısından dünyada önemli yer tutan araç muayene istasyonları, araçların belli zaman sonrasında yol şartlarından, meydana gelen kazalardan ve aracın zamanla yıpranmasından dolayı oluşan sorunların kontrol edildiği ve aracın trafikte seyretmesinde sakınca olmadığını onaylayan yerlerdir. 2008 yılının başından bu yana Türkiye'de de artık araçların uluslararası standartlarda kontrol edilmeye başlanmasından dolayı oluşan sıralar, beklemeler ve süreçteki kayıp zamanlar mevcut durum haritasıyla analiz edilip yalın çözümlerin uygulandığı bir çalışma yapılmıştır. Araç muayene istasyonundaki uygulama çalışmasında süreç hakkında yapılabilecek iyileştirmelerin olduğu ortaya çıkmıştır. Muayene süreçlerinden, fren testi, alt kontrol, far testi başta olmak üzere süreçlerdeki kayıp zamanlar azaltılmıştır. Müşterilerin işlerini daha çabuk tamamlandığı ve bekleme sürelerinin azaltıldığı sonuçları elde edilmiştir. Çalışanların da daha mutlu bir çalışma ortamına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lean Production was born in the Toyota Factory. The reason was a strike which Toyota had faced in 1950, which was the first and only strike in Toyota's entire life. This solution forced Toyota managers to search a solution. The solution came from Taiichi Ohno, who is a genius engineer of Toyota. Taiichi Ohno pioneered to build the system and since then strikes have never taken place again in Toyota and Toyota became one of the giants of automobile industry. Toyota became an accepted model of the lean production system for other companies. Basicly, lean production is the total activities to define inessential wasting, or things that do not add value to the process. In this thesis, the process in vehicle examination stations in automotive field are studied. Vehicle examination stations, which have an important place in the automotive sector, are the places where the mechanical deformations caused by factors such as car accidents, bad motorway conditions and the cars' aging are examined to approve that the car is safe to be used. Since the beginning of 2008, the vehicle examinations in Turkey have been done in parallel with international standards. This is a study in which the queues, waiting time and time wasted in this process are mapped out and analyzed by applying lean solutions. It has been revealed that there are improvements that can be made about the process in the application study at the vehicle inspection station. From the inspection processes, the lost times in the processes, especially the brake test, sub-control, headlight test, have been reduced. Results have been obtained that customers complete their tasks faster and waiting times are reduced. It has been seen that employees also have a happier working environment.