Ebû Saîd Muhammed Hâdimî'nin Tefsîr-u cüz-i Amme isimli Beyzâvî Hâşiyesi'nin tahkîki
Tahkik of Abu Said Muhammad hadimi's Al-Baydawi Hashiyah called Tafsir of juz amma
  1. Tez No: 819299
  2. Yazar: MEHMET KANTEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Kurân-ı Kerîm'i anlamak her zaman ve dönemde Müslümantoplumları için öncelikli ve önemli bir ihtiyaç olmuş olmaya da devam etmektedir. Bu amaçla Kuranı Kerim'in indiği andan itibaren günümüze kadar onu anlama ve tefsir etme faaliyetleri sürekli olarak artarak devam etmiştir. Bu çalışmalar bazen müstakil tefsirler olarak meydana gelirken zaman zaman da bu tefsirler üzerine yapılan çeşitli şerh ve haşiye çalışmalarıyla kendini göstermiştir. Sözünü ettiğimiz hâşiye çalışmalarının üzerine en yoğun olarak yapıldığı tefsirlerden birisi de Kâdı Beyzâvî'nin Envâru't-Tenzîl adlı eseridir. Ebû Saîd Muhammed Hâdimî'nin bu çalışması da Envâru't-Tenzîl üzerine yapılan onlarca hâşiyeden bir tanesidir. Ancak bunun diğerlerinden farkı,Kurân-ı Kerîm'i baştan sonuna kadar değil belli bir bölümünü ve halk arasında Amme Cüzü olarak bilinen kuranı Kerim'in 30. cüzü ile sınırlı olarak yapılan bir hâşiye çalışması olmasıdır. Çalışma genel tahkik çalışmalarında olduğu gibiBeyzâvî tefsiri üzerine yapılan hâşiyeler, Ebû Saîd Muhammed Hâdimî'nin hayatı ve serleri son olarak da tahkîki'i ve değerlendirmesi şeklinde ana kısımlardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding the Quran has always been a priority and important need for Muslim societies at all times and periods. For this purpose, the activities of understanding and interpreting the Qur'an from the time it was revealed to the present day have continued increasingly. While these studies sometimes occur as separate tafsirs, they sometimes show themselves with various commentary, annotation and annotation studies on these tafsirs. One of the most intense commentaries on the annotations we have mentioned is the work of Qadi Beyzâvî called Envâru't-Tenzîl. This work of Ebû Saîd Muhammed Hâdimî is one of the dozens of annotations on Envâru't-Tenzîl. However, its difference from the others is that it is an annotation study that is limited to the 30th juz of the Qur'an, which is known as the public juz, not a certain part of the Qur'an from the beginning to the end. The study consists of main sections such as the annotations on Beyzâvî's commentary, the life and series of Ebû Saîd Muhammed Hâdimî, and lastly his analysis and evaluation, as in the general research studies.