Sesin renk ve biçime dönüşümü üzerine öznel yaklaşımlar
Subjective approaches on the transformation of sound into color and form
  1. Tez No: 819316
  2. Yazar: GAMZE GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, yaratıcı ifade ve algı arasındaki etkileşime odaklanarak, sesin renk ve forma dönüştürülmesinde bireylerin kullandığı öznel yaklaşımları araştırmayı amaçlamaktadır. Bu süreçte yer alan duygusal çağrışımları, sembolizmi, kişisel algıyı ve sezgisel deneyleri inceleyerek, sesin görsel temsillere dönüştürüldüğü çeşitli yolları daha derinden anlayabiliriz. Bu çalışma, sesi renk ve forma dönüştürmenin merak uyandıran alanını araştırıyor ve bu yaratıcı çabada bireylerin kullandığı öznel yaklaşımları keşfediyor. Sanat, tasarım, psikoloji ve nörobilimin disiplinlerarası bir incelemesiyle, araştırma işitsel uyaranlar ve görsel yorumlar arasındaki karmaşık ilişkiye ışık tutmayı amaçlıyor. Bu çalışma, duygusal çağrışımları, sembolik temsilleri, kişisel algıyı ve sezgisel deneyleri araştırarak, ses-renk ve ses-biçimi sinestezisinin çeşitli ve öznel doğasına dair içgörü sağlamayı amaçlamaktadır. Tez, niteliksel analizler, vaka çalışmaları ve sanatsal deneylerin bir kombinasyonu yoluyla, sesin renk ve forma dönüştürülmesinde yer alan altta yatan mekanizmaların ve öznel deneyimlerin kapsamlı bir araştırmasını sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore individuals' subjective approaches in transforming sound into color and form, focusing on the interaction between creative expression and perception. By examining emotional connotations, symbolism, personal perception, and intuitive experiences involved in this process, various ways in which sound is translated into visual representations. This study investigates the intriguing realm of translating sound into color and form, and explores the subjective approaches employed by individuals in this creative endeavor. Through an interdisciplinary examination encompassing art, design, psychology, and neuroscience, the research aims to shed light on the complex relationship between auditory stimuli and visual interpretations. By exploring emotional connotations, symbolic representations, personal perception, and intuitive experiences, diverse and subjective nature of sound-color and sound-form synesthesia. The thesis will present a comprehensive investigation of the underlying mechanisms and subjective experiences involved in the transformation of sound into color and form, through a combination of qualitative analysis, case studies, and artistic experiments.