Finansal gelişme ile yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki ilişki: Seçili ülkeler örneği
The relationship between financial development and renewable energy consumption: The case of selected countries
- Tez No: 819326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde enerji talebi sürekli olarak artmakta ve çevresel sürdürülebilirlik, ülkeleri enerji konusunda dış ülkelere karşı bağımlılıklarını önlemek ve kıt olan enerji kaynaklarına bir alternatif olarak yenilenebilir enerjiye doğru yönlendirmektedir. Birçok gelişmiş ülke 2030 ve 2050 yıllarına kadar enerji konusunda hedefler koymuş, anlaşmalar düzenlemiş ve planlar belirlemişlerdir. Sadece kamu yatırımları yenilenebilir endüstrilerin ihtiyaç duyduğu fonları desteklemek için yeterli olmayacaktır, bu nedenle finans sektörünün enerji sektörünün dönüşümünü teşvik etmesi gerekmektedir. Gelişmiş sermaye piyasaları, enerji verimli teknolojiler geliştirmek için gereken fonların sağlanması konusunda iyi bir destektir. Ayrıca, finansal gelişme, fonların düşük üretim verimliliğine sahip geleneksel enerjiden yenilenebilir enerji gelişimine yeniden dağıtılmasını kolaylaştırabilir. Ek olarak yüksek maliyetli olmasından dolayı, yenilenebilir enerjinin sağlam bir finansal sisteme daha bağımlı olduğunu düşünülmektedir. Bu doğrultuda literatürde yenilenebilir enerjinin önemi ve popülaritesi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, yenilenebilir enerji tüketimi ve finansal gelişme arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma seçili 14 Avrupa ülkesi ve Türkiye üzerinde 2004-2019 dönemine ait yıllık veriler baz alınarak yapılmıştır. Bu araştırmanın değişkenleri olarak finansal gelişmişlik endeksi ve yenilenebilir enerji tüketimi belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin tahmininde Konya (2006) nedensellik testi uygulanmıştır. Tüm ülke sonuçlarına göre finansal gelişmişlik endeksi (FGE) ile yenilenebilir enerji tüketimi (YET) arasında tek yönlü nedensellik vardır. Buna göre yenilenebilir enerji tüketiminden (YET) finansal gelişmişlik endeksine (FGE) doğru nedensellik varken, finansal gelişmişlik endeksinden (FGE) yenilenebilir enerji tüketimine (YET) doğru nedensellik tespit edilememiştir. Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji kullanımındaki kısıtlamaların finansal gelişmeyi olumsuz etkileyebileceğini, yenilenebilir enerji artışlarının ise finansal gelişmeye katkıda bulunabileceği varsayımında bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Today, energy demand is continuously increasing and environmental sustainability directs countries towards renewable energy as an alternative to scarce energy resources and to prevent their dependence on foreign countries for energy. Many developed countries have set energy targets, agreements and plans for 2030 and 2050. Public investments alone will not be sufficient to support the funds needed by renewable industries, so the financial sector needs to incentivise the transformation of the energy sector. Developed capital markets are a good support in providing the funds needed to develop energy efficient technologies. Moreover, financial development can facilitate the redistribution of funds from conventional energy with low production efficiency to renewable energy development. In addition, due to its high cost, renewable energy is considered to be more dependent on a sound financial system. Accordingly, the importance and popularity of renewable energy is increasing in the literature. This study investigates the relationship between renewable energy consumption and financial development. The study was conducted on 14 selected European countries and Turkey based on annual data for the period 2004-2019. Financial development index and renewable energy consumption were determined as the variables of this study. Konya (2006) causality test was applied to estimate the relationship between the variables. According to the results for all countries, there is unidirectional causality between financial development index (FDI) and renewable energy consumption (REC). Accordingly, while there is causality from renewable energy consumption (REC) to financial development index (FDI), there is no causality from financial development index (FDE) to renewable energy consumption (REC). Accordingly, it can be hypothesized that restrictions in the use of renewable energy may negatively affect financial development, while increases in renewable energy may contribute to financial development.