Sanatla doğa arasındaki ilişkileri 'dialektik' yöntemle kavrama üzerine plastik denemeler
Plastic essays on comprehension of the relations between art and nature with dialectic method
  1. Tez No: 81933
  2. Yazar: SEYİT RÜFAİ DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET“Diyalektik”doğadaki bütün gelişim süreçlerini oluşturan öğelerin karşılıklı ilişkileri ve iç bağıntılarıyla ilgilidir. Evrendeki bütün karşıtlar arasında olduğu gibi sanatla doğa arasındada“diyalektik”bir ilişki vardır. Bu ilişki, insanın doğayı değiştirme etkinliğine dayanır ve sanatsal evreni yaratırlar. Sanat, insanın doğayla, hayatla olan bütün“diyalektik”ilişkilerini yansıtmaya çalışır. Bu yansıtma sanatçının kişiliğini oluşturan sayısız“diyalektik”ilişkilere dayanır. İnsan nesnel bir dünyada yaşar. Nesneler insan için ya kendi kendine var olan bir şeydir. Ya da sürekli' değişen bir fenomendir. Bu iki farklı tavır sanatsal yorumu belirler ve sanatçının“doğa anlayışı”ile ilgilidir. Her sanatçı kendi“doğa anlayışını”tuvaline yansıtmaya çalışır. Örneğin Constable bir fizikçi gibi doğaya yaklaşmakta ve doğadaki detayları tuvaline yansıtmaktadır. Turner, doğayı çelişkiler ve çatışma alanı olarak görmektedir. Cezanne nesnelerin içsel gerçeğini kavramaya yönelik araştırmalarla uğraşır. Matisse ise insanın içsel doğasına ilgi duyar. Her sanat eseri bir nesnel yorumdur. Her plastik ilişki insanın doğayla hayatla kurduğu ilişkilerin bir temsilcisi, bir ifadesidir. Rapordaki plastik denemeler, kişinin doğayı algılama biçiminin bir ifadesi ve plastik ilişkilerin“diyalektik”çözümlemeleriyle ilgilidir. Kişinin düşünme potansiyelini oluşturan sayısız“diyalektik”ilişkiler, doğa formlarında yansıma bularak plastik bir ifade olanağına kavuşur.11 Plastik denemelerde konudan çok plastik ilişkiler önemlidir. Biçimler, kompozisyonun bütünlüğüne uygun olarak renk ve leke alanları içinde kendiliğinden belirlenir. Formlar; doğadan çağrışımlar yapacak şekilde soyut ve somut öğeleri kendi içinde barındırırlar.“Diyalektik”çözümlemeler denemelerdeki plastik ve teknik sorunların çözümlemeleriyle ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT“Dialectic”is concerned with the correlation and internal relations of the elements creating all the development processes in nature. As in all the contrarieties in the universe, there is a“dialectic”relation between art and nature. This relation is based on the capability of human beings in changing the nature that creates the artistic universe. Art tries to reflect all“dialectic”relations of human beings with nature and life. This reflection is based on numerous“dialectic”relations that constitute the character of the artist. Human beings live in an objective world. Objects are either a self- existing thing or a continuously changing phenomenon for human beings. This two different attitudes determine artistic interpretation and are concerned with the“comprehension of nature”of the artist. Every artist tries to reflect his comprehension of nature onto his canvas. For example, Constable approaches to nature like a physicist and reflects the details in nature onto his canvas. Turner perceives nature as a field of contradictions and conflicts. Cezanne deals with the studies towards comprehension of internal reality of objects. Whereas Matisse is interested with the internal nature of human beings. Every art piece is an objective interpretation. Every plastic relation is the representative and expression of the relations established by human beings with nature. The plastic essays in the report is the expression of the type of perceiving the nature by the human beings and concerned with theIV“dialectic”analysis of the plastic relations. Numerous“dialectic”relations that constitutes the- thinking potential of a person find a reflection in nature forms and achieve a plastic expression. In plastic essays, the plastic relations are more important than the subject. Patterns are spontaneously determined in the color and spot areas complying to the integrity of the composition. Forms contains in itself the concrete and abstract elements that will remind nature.“Dialectic”analyses are concerned with the analysis of the plastic and technical problems in the essays.