Özgün seramik formlarda ritmik yapılanmalar
Rhythmic structures in unique ceramic forms
  1. Tez No: 425333
  2. Yazar: İMRE DENİZ IŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Evren ve doğa, sürekli kendini tekrar eden ritimlere sahiptirler. Evrende her bir yapının kendine ait düzeni vardır. Bunlar, insanlığın bugüne kadar tanımladığı her maddenin fiziksel ve kimyasal niteliklerini taşıyan atom'dan başlayarak, canlıların yapısındaki DNA diziliminde, mevsimlerin oluşumunda, gece-gündüz gibi çok sıradan olan ama aslında her biri belli bir düzen mekanizmasının göstergeleridir. Bu çalışma, içinde yaşadığımız evrendeki düzenleri keşfetmemizi sağlamak, aynı zamanda sanatta bu düzenlerin nasıl yer bulduğunu örneklemek için oluşturulmuştur. Birinci bölümde çalışmanın ana temasını oluşturan doğa ve ritim kavramları açıklanmış, bu kavramlar arasındaki ilişkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda fraktal ve Altın Oran gibi doğadaki yapılaşmaları açıklayan kavramlar tanımlanmış, örneklerle belirtilmiş ve sanatla olan ilişkilerine yer verilmiştir. İkinci bölümün birinci alt başlığında, çalışmanın ana konusu olan ritim, sanat tasarım öğesi olarak ele alınmış ve sanattaki yeri üzerine açıklamalar yapılmıştır, ritimle doğrudan ilişkili olan diğer sanat tasarım öğelerine değinilmiş ve birbirleri ile olan ilişkileri açıklanmıştır. İkinci bölümün ikinci alt başlığında doğadan etkilenen, doğadaki ritmik parçaları ele alan sanatçılara yer verilmiş, işlerinden örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölüm Özgün Seramik Formlarda Ritmik Yapılanmalar başlığı ile kişisel uygulamalara ayrılmış, kişisel çalışmaların çıkış noktalarından bahsedilerek teknik ve yöntem açıklanılarak çalışmalar ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler Ritim, Altın Oran, Fraktal, Doğa, Sanat, Seramik, Seramik Sanatı
Özet (Çeviri)
Universe and nature have their own permanently repeating rhythms. In universe, every structure has it's own order. These are like an atom which sustains both physical and chemical properties of every matter that has been identified by humanity until today, DNA sequence in living beings, formation of seasons, day and night are all very ordinary but, actually each of them is a parameter of an order of mechanism. This study is created for us to discover the orders of the universe we live in as well as to illustrate how an art finds a place for itself in this order. In the first section; the concept of nature and rhythm which forms the main theme of the study have been explained and the relationship between these concepts were revealed. Also, the concepts like fractal and Golden Ratio which explains the formations in nature were defined, illustrated by examples and their relationship with art have been discussed. In the first subtitle of the second section; the main subject of this study, rhythm, has been studied as an art design element and its place through art was explained, the other art design elements that have a direct relationship with rhythm were touched upon as well as their own relationship among them were explained. In the second subtitle of the second section; the artists who were affected by nature and worked on rhythmic particules in nature were mentioned while their works has been showed as examples. Third section is separated, Rhythmic Structures in Unique Ceramic Forms title with personal applications and their starting points were refered while their technic and procedure were explained by showing the work. Key Words Rhythm, Golden Ratio, Fractal, Nature, Art, Ceramic, Ceramic Art,