İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve politik risk
Istanbul Stock Exchange nad political risk
- Tez No: 81934
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LALİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yatırımcıların finansal kararlarında dikkate almaları gereken önemli bir kriter, risk faktörüdür. Borsalar; enflasyon, dış ticaret açıklan, devalüasyon dış ödemeler gibi ekonomik riskler yanında seçimler, hükümet bunalımları, savaşlar.anarşi ve terör, siyasi krizler gibi olaylarında etkisinde kalırlar. Borsalar üzerinde belirsizlikler ve sapmalar oluşturan bu etkenler politik risk kavramıyla açıklanır. Politik risk, finans teorisinde, firma dışındaki faktörlerin işletme üzerine yüklediği risk olması nedeniyle sistematik risk içinde değerlendirilirken, uluslararası yatırımlarda ülke riski içinde yer almaktadır. Bu çalışmada, politik risk kavramı tüm yönleriyle ele alınmış, istanbul Menkul Kıymetler Borsası 'nın açılış tarihi olan 1986 ile 1998 yılları arasında politik riske giren olaylar ve bu tarihlerdeki endeks değişimleri incelenmiş, aradaki ilişki gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca ömeklem olarak sekiz olay seçilerek, İ.M.K.B'nın politik riske duyarlılığı ekonometrik bir modelle de incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, diğer dünya borsalarında olduğu gibi İ.M.K.B'nında politik olaylardan etkilendiği endeksteki düşüş ve yükselişlerle ortaya konulmasına rağmen uygulanan model sonucunda anlamlı bulgular çıkmamıştır. Bunun sebebi, borsayı etkileyen diğer risklerin elimine edilememiş olması olabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Systematic risk factor is a major criterion which must be taken into consideration by investors in their respective financial decisions. Stock Exchanges usually remain under influence of economic events such as inflation, foreign trade deficits, devaluation and foreign payments in addition to events like elections, governmental crises, wars, anarchy, terror and political crises as well. Creating uncertainties over and causing diversions from stock exchanges, these motives would be explained with the political risk concept. As it is a burden put on businesses by factors outsilde companies, political risk is considered in financial theory within the systematic risk, while it is evaluated within country risk when it comes to international investments. Taking on political risk concept in all its aspects, both the present study reviews the political risk cases between 1986, when Istanbul Stock Exchange (ISE) and 1998, and the ISE index changes taking place throughout the dates just mentioned, trying to reveal relation between them. Furthermore, eight cases were selected as samplings to examine through an econometric model the sensitivity of ISE toward political risk. Although the study revealed, by its findings, through fluctuations in the index that ISE also was influenced by political events as in any other world's stock exchanges, no meaningful finding could be revealed however as a result of the model applied. Underlying cause of that other risks affecting stocs exchange could not be eliminated.