Afganistan bağcılığı
Afghanistan viticulture
  1. Tez No: 76857
  2. Yazar: JAWAD ANSARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Afganistan bağcılığının incelendiği bu çalışmada, Afganistan bağcılığının tarihi, bağcılığın bugünkü durumu ve ülke ekonomisindeki yeri belirtilmiştir. Çalışmada ayrıca Afganistan bağlarında uygulanan teknik ve kültürel işlemlere değinilerek, bu konularda karşılaşılan sorunlar tespit edilerek çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çalışma sonucu 117 üzüm çeşidinin yetiştirildiği ortaya konulmuş, bu çeşitler içerisinde 27 adedinin Afganistan'ın standart üzüm çeşitleri olduğu belirtilmiş ve bu çeşitlerin kısa özelliklerine yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Afganistan Bağcılığı, Afganistan Üzüm Çeşitleri
Özet (Çeviri)
In this study, the situation of Afghanistan Viticulture, history, importance of vine within Afghanistan overall culture were investigated. Moreover, technical and cultural operations this used in Afghanistan grape growing, problems met in the field and likely solutions are also given in the thesis. In Afghanistan, it was founded that total 117 grape varieties are grown, 27 out of 117 are Afghanistan is standard grape varieties and their short were given. KEY WORDS : Grape varieties, viticulture in Afghanistan.